برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

استعلام رایگان نام شرکت های ثبت شده

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ بدون نظر 464 بازدید

قطعا هر شرکت از هر نوعی که باشد، باید یک نام مخصوص به خود داشته باشد. نام شرکت، مشخص کننده هویت آن بوده و موجب می شود شرکت از سایر شرکت ها، تمییز داده شود. همچنین پس از اینکه شرکت ثبت شد، قانون شرکت را به این نام می شناسد و تحت این نام شرکت به عنوان یک شخص حقوقی شناخته می شود و بنابراین تحت حمایت قرار می گیرد.

از آنجا که شرکای هر شرکت از شخصیت حقوقی یا شخصیت تجاری آن شرکت مجزا هستند، معمولا نام هر شرکت از نام شرکای تجاری آن، انتخاب نمی شود و قانونی نیز در این باره وضع شده است که شرکت باید تحت نام مخصوصی تشکیل شود و نباید شامل نام اعضای هیئت مدیره یا همان شرکای تجاری آن شرکت باشد، در غیر این صورت مسئولیت آن شریکی که نامش در نام شرکت ذکر شده است، در برابر تعهدات شرکت بیشتر می شود.

استعلام و جست و جوی نام شرکت ها

برای تعیین نام هر شرکت، کارشناسان مربوطه در اداره ثبت شرکت ها دخالت کرده و نامی مناسب را از بین نام های انتخابی موسسین شرکت، که بر اساس اولویت می باشد، انتخاب می کند و اگر این نام ها مغایر با قانون باشد، کارشناس خودش می تواند نامی برای شرکت مورد نظر انتخاب نماید. در نتیجه، مدیران شرکت ها باید در انتخاب نام شرکت خود به برخی نکات توجه کنند؛ از جمله:

به منظور این که اطمینان پیدا کنید، نام انتخابی شما برای شرکتتان قبلا توسط شخص دیگری انتخاب نشده است، باید از روش های مختلف استعلام نام شرکت های ثبت شده را دریافت کرده و برای این منظور می توانید از یکی از روش های زیر اقدام کنید.

روش های استعلام رایگان نام شرکت های ثبت شده:

 1. مراجعه به سامانه اینترنتی استعلام اشخاص حقوقی کشور با نشانی ilenc.ir

یکی از معتبرترین روش های استعلام رایگان نام شرکت های ثبت شده، مراجعه به همین سامانه می باشد. این سامانه زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می کند و علاوه بر این که اطلاعات تمام شرکت ها را دارا می باشد، همچنین، اطلاعات تمام اشخاص حقوقی کشور اعم از ارگان های دولتی و شهرداری ها را نیز ارائه می دهد.

تنها کافی است با مراجعه به این سامانه، یکی از این سه مورد اطلاعاتی را که در زیر ذکر شده است وارد کرده و سپس اطلاعات مورد نظر خود را دریافت کنید.

 • شماره ثبت شرکت
 • شناسه ملی
 • نام شخصیت حقوقی

توجه داشته باشید، که تنها در صورتی می توانید اطلاعات مورد نظر خود را دریافت کنید که یکی از موارد ذکر شده در بالا را وارد کرده باشید، به عبارتی درج حداقل یکی از موارد بالا در هنگام دریافت اطلاعات الزامی است.

همچنین، با درج کردن یکی از سه مورد اطلاعات فوق، در صورتی که شرکت مورد نظر شما در گذشته در اداره ثبت شرکت ها و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت شده باشد، اطلاعات کلی آن شرکت اعم از نام کامل شرکت، تاریخ تاسیس و تاریخ ثبت، شناسه ملی ثبت شرکت و همچنین آدرس محل کار و کدپستی شرکت، قابل دریافت و مشاهده خواهد بود.

 1. مراجعه به سامانه اطلاعاتی روزنامه های رسمی کشور با نشانی rrk.ir (برای آگهی های سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۱)
مطلب مرتبط:  از مقدمات تا ثبت نهایی شرکت نسبی

در این روش برای استعلام رایگان نام شرکت های ثبت شده، می توانید پس از ورود به سامانه ذکر شده به قسمت آگهی های قانونی مراجعه کنید. در این قسمت، باید نام شرکت را در کنار سایر اطلاعات خواسته شده تکمیل کرده و سپس روی گزینه جستجو کلیک کنید تا اطلاعات مورد نظر شما نمایان شود.

این سامانه قابلیت جستجوی پیشرفته را دارد و در این صورت، تمام آگهی های اشخاص حقوقی شرکت ها به همراه اطلاعات کاملی اعم از نام شرکت، موضوع یا زمینه فعالیت شرکت و همچنین اعضای هئیت مدیره یا همان شرکای تجاری شرکت نمایش داده شده و در دسترس قرار خواهد گرفت.

متقاضیان، برای استفاده از این سایت باید دقت کنند، که این سامانه تنها آگهی های شرکت هایی را دارا است که به صورت قانونی در سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۱ به ثبت رسیده باشند.

 1. مراجعه به سامانه اطلاعاتی آگهی های رسمی چاپ شده در روزنامه با نشانی rooznamehrasmi.ir ( برای آگهی های چاپ شده سال های ۱۳۹۱ به بعد)

شما در هر زمان با مراجعه به این سامانه می توانید، از استعلام رایگان نام شرکت ها استفاده کنید. در این صورت شما با وارد کرده یکی از اطلاعات زیر می توانید استعلام شرکت های ثبت شده را بگیرید. تنها کافی است یکی از اطلاعات زیر را در دست داشته باشید:

 • نام شرکت
 • شماره ثبت شرکت
 • شماره ملی یا همان شناسه ملی شرکت

تنها با داشتن یکی از اطلاعات فوق می توانید در این سامانه استعلام رایگان نام شرکت ها را دریافت کنید. شما با وارد کرده این اطلاعات می توانید آگهی چاپ شده در روزنامه رسمی را، در صورتی که این نام برای یک شرکت قبلا به ثبت رسیده باشد، دریافت کنید. در این صورت متوجه خواهید شد که نام انتخابی شما قبلا به ثبت رسیده است یا نه.

توجه داشته باشید، این سامانه تنها برای شرکت هایی است که آگهی ثبت آنها از سال ۱۳۹۱ به بعد در روزنامه رسمی به انتشار رسیده باشد. در غیر این صورت و برای استعلام نام شرکت هایی که در سال های ۱۳۹۱ به قبل به ثبت رسیده اند، باید از سامانه ای که در مورد فوق اشاره شده است، استفاده کنید.

 1. مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها با نشانی isherkat.ssaa.ir

در حال حاضر، این سامانه قسمت عمده ای از مراجعات مشتریان را به صورت غیر حضوری پاسخ می دهد که هر گونه استعلام شرکت ها نیز می تواند از طریق همین سامانه انجام شود.

تنها کافی است به این سامانه مراجعه کرده و برای استعلام رایگان نام شرکت ها یکی از موارد خواسته شده را تکمیل کنید. در این صورت شما می توانید، تمامی اطلاعات مربوط به شرکت را دریافت کرده و به آنها دسترسی پیدا کنید.

همچنین می توانید با مراجعه به این سامانه ثبت شرکت ها، کلیه اطلاعات مربوط به تنظیم درخواست ها، مدارک مورد نیاز، شیوه نامه های اجرایی ثبت شرکت ها و همچنین کلیه اطلاع رسانی ها را دریافت کرده و از طریق همین سایت آنها را پیگیری کنید.

در این صورت با استفاده از یکی از روش های ذکر شده در فوق، می توانید متوجه شوید که نام شرکت انتخابی شما قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده است یا خیر. تنها در صورتی می توانید از نام شرکت انتخابی خود استفاده کنید، که قبلا این نام در اداره ثبت شرکت ها برای شرکت دیگری به ثبت نرسیده باشد. زیرا همانطور که قبلا گفته شد، نام هر شرکت مختص همان شرکت بوده و نمایان کننده هویت همان شرکت خواهد بود. در نتیجه، برای انتخاب نام شرکت ها نمی توانید از نام هایی که قبلا برای شرکت های دیگر به ثبت رسیده است، استفاده کنید و باید ابتدا استعلام بگیرید.

مطلب مرتبط:  اخذ ایزو (ISO)

شرایط انتخاب نام شرکت

همانطور که تاکنون نیز گفته شد، نام هر شرکت اهمیت ویژه ای دارد. به صورتی که انتخاب یک نام مناسب برای شرکت می تواند شرکت را به اوج برساند و در برابر انتخاب نام های نامناسب و غلط برای شرکت می تواند آن را به زیر بکشد. نام هر شرکت، باید نشان دهنده تجربه آن شرکت، ارزش و همچنین خدمات آن شرکت باشد. گرچه انتخاب نام شرکت کاملا سلیقه ای است و براساس اولویت های مدیران آن انجام می گیرد، اما باید در رابطه با موضوع فعالیت آن شرکت باشد به طوری که شرکت را به بهترین نحو ممکن برای مشتری تشریح کند.

در نهایت تمامی اسامی مناسب می تواند برای شرکت کارآمد باشد در صورتی با استفاده از استراتژی های بازاریابی تعیین شود.

انتخاب نام شرکت از اولین و مهم ترین مقررات ثبت آن بوده و همچنین از مهم ترین مراحل تاسیس هر شرکت به شمار می رود. هستند بسیاری از مدیرانی که برای این مرحله از ثبت شرکت خود زمان زیادی را صرف کرده و به انتخاب یک نام مناسب دست پیدا می کنند اما معمولا افرادی که با عجله و بدون صرف وقت این مرحله را پشت سر گذاشته اند، با پشیمانی روبرو شده و معمولا بعد از مدتی تصمیم به تغییر نام شرکت خود می گیرند. پس بهتر است در همان ابتدای ثبت و تاسیس شرکت زمان لازم برای انتخاب نامی مناسب در نظر گرفته شود تا بعدها مدیر شرکت دچار پشیمانی نشده و نیاز به صرف زمان و هزینه های اضافی برای تغییر نام نباشد.

نام هر شرکت باید با موضوع آن هم خوانی داشته باشد و به عبارتی بیان کننده نوع فعالیت یا تجارت آن شرکت باشد. همچنین نام هر شکت باید دارای معنی باشد و نام های بی معنی به هیچ عنوان نباید برای شرکت ها در نظر گرفته شوند. در نتیجه، در انتخاب نام هر شرکت باید نهایت دقت افراد گذاشته شود تا نام انتخابی مورد تایید کارشناس مربوطه قرار بگیرد.

مواردی که باید در تعیین نام شرکت ها، در نظر گرفته شود به این صورت است:

 • نام انتخابی برای شرکت، نباید به هیچ عنوان در گذشته برای شرکت دیگری به ثبت رسیده باشد. برای این مورد، می توانید از یکی از روش های ذکر شده در بالا، استعلام نام شرکت های ثبت شده دریافت کرده و مشاهده کنید که آیا نام انتخابی شما قبلا توسط شرکت دیگری به ثبت رسیده است یا خیر.

در غیر این صورت و در صورتی که نام انتخابی شما قبلا توسط شرکت دیگری به ثبت رسیده باشد، کارشناس مربوطه نام انتخابی را رد خواهد کرد و به اولولیت های پایین تر در انتخاب نام شرکت ها، که قبلا توسط مدیر یا مدیران شرکت تعیین شده است، توجه می کند.

 • نام انتخابی برای هر شرکت باید معنا دار بوده و در کنار آن با فرهنک اسلامی کشور ایران مطابقت داشته باشد. پس در انتخاب اولویت های نام شرکت خود دقت کنید، که نام های بی معنی و نام هایی که فرهنگ اسلامی کشور ایران را زیر پا می گذارند، در آنها وجود نداشته باشد.
 • نام انتخابی شرکت باید حداقل دارای سه سیلاب باشد.
 • نام انتخابی شرکت به هیچ عنوان نباید از نام های لاتین برگرفته شده باشد یا نباید هیچ حرفی لاتینی در آن نام وجود داشته باشد. همچنین واژه های بیگانه و واژه هایی که فارسی نیستند، به هیچ عنوان نباید در نام انتخابی شرکت مورد استفاده قرار بگیرند.
 • در انتخاب نام شرکت ها باید از اعداد به صورت حروفی آن استفاده شود و در نام شرکت ها نباید اعداد به صورت ریاضی آورده شوند.
 • در انتخاب نام شرکت ها باید دقت شود که در این نام ها به هیچ عنوان هیچ نامی از ایثارگران، شهیدان و مانند این افراد آورده نشود زیرا این نام ها تحت نظارت سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشند و در انتخاب نام شرکت ها از این عناوین نباید استفاده شود.
 • همچنین از نام های شعرا، دانشمندان یا مخترعانی که در عصر معاصر حضور دارند، نباید در انتخاب نام شرکت ها استفاد شود.
 • در انتخاب نام شرکت ها، نباید از حروف اول چند کلمه به عنوان اسم مخفف شرکت استفاده شود. به عبارتی، ترکیبی از چند حرف بی معنا که مخفف چند کلمه هستند، نباید در نام شرکت ها به کار برده شود.
مطلب مرتبط:  راهنمای مرحله به مرحله ثبت شرکت سهامی خاص

با توجه به تمام موارد گفته شده، انتخاب نام شرکت ها بسیار حائز اهمیت است و افراد و مدیران شرکت باید در انتخاب نام شرکت خود بسیار دقت کرده، تا در طی زمان از نام انتخابی خود پشیمان نشوند و در صدد تغییر آن برنیایند. همانطور که قطعا می دانید، تغییر نام شرکت نیازمند صرف زمان و هزینه اضافی خواهد بود. بنابراین بهتر است که همان ابتدای تاسیس شرکت افراد برای تعیین نام شرکت خود دقت و زمان کافی را صرف کنند.

همچنین، با توجه به اینکه، روند ثبت شرکت ها در گذشته به صورت افزایشی بوده است و شرکت های بسیاری تاکنون به ثبت رسیده اند، در حال حاضر، انتخاب نام شرکت ها بسیار سخت تر از گذشته است. اما این مورد دلیل بر آن نیست که افراد، زمان کافی را برای انتخاب نام صرف نکنند. قطعا هر چه زمان بیشتری برای انتخاب نام شرکت خود در نظر بگیرید و هر چه دقت بیشتری روی این موضوع داشته باشید، می توانید نام بهتری برای شرکت خود انتخاب کنید.

در نهایت، برای استعلام رایگان نام شرکت های ثبت شده می توانید از یکی از روش هایی که در این مقاله ذکر شد، اقدام کنید تا نام های تکراری را برای شرکت خود در نظر نگیرید.

0/5 ( 0 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *