برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

ثبت برند بین المللی (مادرید)

۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ 4 نظر 648 بازدید

برند چیست ؟

قبل از آنکه در خصوص ثبت برند بین المللی یا همان ثبت مادرید صحبت کنیم ، جا دارد  در ابتدا درباره مفهوم برند توضیحاتی بدهیم.

حتماً شما بارها و بارها واژه برند را شنیده اید ، مثلاً در گفتگو با دوستانتان در خصوص لوازم آرایشی این صحبت به میان آمده که فلان برند محصولات با کیفیت و قابل اعتمادی دارد. یا در خصوص سایر کالاها قطعاً یک یا چند برند مطرح و با کیفیت را در ذهن خود دارید.

در واقع برند همان نام یا علامت تجاری منحصر به فرد آن کالاست که با شنیدن یا دیدن آن ، ویژگیهای متمایز  آن برند به ذهن مخاطب متبادر می شود.

برندها می توانند به صورت یک عبارت باشند که از یک یا چند کلمه تشکیل شده اند ، مثلاً واژه چیتوز برای چیپس یا پفک .

یا به صورت یک علامت و تصویر باشند مثلاً تصویر یک میمون کارتونی مشخص برای همان برند چیتوز.

یا ترکیبی از کلمه و تصویر باشند مثل برند پپسی

در مجموع برندها باعث شناخته شدن محصول  و موجب تفاوت محصولی با محصول دیگر میشوند .

چرا باید برند خود را ثبت کنیم ؟

اگر چه که ثبت برند برای کسب و کار و فعالیت تجاری هر شخص الزامی نیست ، ولی برای جلوگیری از سوءاستفاده از نام تجاری بهتر است هر شخص یا شرکتی که محصول یا خدماتی تولید می کند نام برند  خود را ثبت کند .

با ثبت برند نه تنها از سوء استفاده سایر افراد از برند خود جلوگیری به عمل خواهید آورد ، بلکه تنها شما حق استفاده انحصاری از آن برند را خواهید داشت.

البته غیر از مطلب فوق ، دلایل زیادی وجود دارد که بهتر است افراد اقدام به ثبت برند خود کنند ، از جمله فواید ثبت برند می توان به دلایلی مانند کسب شهرت و یا صادرات محصولات خود، تاسیس نمایندگی  و یا جذب مشتری های ثابت و… اشاره کرد.

چنانچه برای ثبت برند خود سوالی دارید یا نیازمند مشاوره تخصصی می باشید ، به راحتی می توانید  با تماس با ما از تجربه کارشناسان حرفه ای ثبت کاریزما در این خصوص بهره مند شوید.

مطلب مرتبط:  استعلام رایگان نام شرکت های ثبت شده

ثبت برند به صورت بین المللی :

پس از آنکه راجع به مفهوم برند و ضرورت ثبت آن صحبت کردیم ، باید بگوییم که افراد می توانند غیر از ثبت برند خود در کشور ایران ، برند خود را به صورت بین المللی هم به ثبت برسانند.

ثبت برند به صورت بین المللی باعث می شود که نه تنها در ایران ، بلکه در کشورهای دیگری هم که برند خود را به ثبت رسانده اید ، تنها شما حق استفاده انحصاری از آن نام یا علامت را داشته باشید و هیچ شخص دیگری نتواند حتی در سایر کشورها ( به شرط ثبت برند خود در آن کشورها ) از نام یا علامت ثبت شده شما استفاده نماید. به عبارت دیگر شما با ثبت بین المللی برند خود ، تنها کسی هستید که حق استفاده انحصاری از آن برند را در تمام کشورهایی که ثبت کرده اید دارید.

مزایای ثبت بین المللی برند ( ثبت مادرید ) چیست ؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم که ثبت بین المللی برند چه مزایایی برای شما دارد باید به موارد زیر اشاره کنیم :

 1. فقط شما حق استفاده انحصاری از برند خود را در کشورهای ثبت شده دارید و رقبای شما امکان استفاده از برند شما را در آن کشورها نخواهند داشت.
 2. برند شما ارزش مالی بسیار بیشتری پیدا خواهد کرد و کسانی که بخواهند از برند شما در آن کشورها استفاده کنند باید به جهت کسب رضایت شما هزینه آن را پرداخت نمایند که این هزینه با توجه به ارزش برند شما می تواند حتی تا میلیون ها دلار برسد.
 3. کالای شما دیگر مختص بازار داخل کشور نبوده و شما می توانید به قلب بازار سایر کشورها نیز وارد شوید.
 4. در سایر کشورها به شهرت تجاری خواهید رسید و برند شما دارای شهرت جهانی خواهد شد.
 5. با یکبار ثبت کردن برند بصورت بین المللی اعتبار ۸۵ کشور را بدست خواهید آورد.
مطلب مرتبط:  شرایط و ویژگیهای مهر شرکت

برخی از تجار و تولید کنندگان تمایل دارند تا با ورود به عرصه بین المللی درسراسر دنیا شناخته بشوند و محصولات خود را نه تنها در کشور ایران بلکه  در سایر کشورها به فروش برسانند ، از سوی دیگر نمی خواهند که شخص یا شرکت دیگر در سراسر دنیا بتواند از آن برند برای محصولات خود استفاده کند ، لذا این دسته از تولید کنندگانی که به صورت جهانی به محصول خود می اندیشند لازم است که اقدام به ثبت برند خود در خارج از کشور که به آن ثبت برند بین المللی یا ثبت مادرید  گفته می شود نمایند.

یک برند خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک برند باید داشته باشد این است که تکراری نباشد ، هرگز برای انتخاب برند خود از یک برند دیگر چه فارسی چه لاتین تقلید نکنید.
 • برند انتخابی شما باید در عین سادگی و کوتاهی، خوش آوا و خوش بیان باشد که در حافظه عموم بماند.
 • ترکیب رنگ و طرح گرافیکی جذابی داشته باشد.
 • منحصر به فرد باشد و با فعالیت مربوطه مرتبط باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت بین المللی برند  ( ثبت مادرید ) :

برای آنکه بتوانید برند خود را به صورت بین المللی به ثبت برسانید  ، کافیست ابتدا در کشور ایران برند خود را ثبت کرده  و با در دست داشتن تصدیق یا همان سند مالکیت برند خود  و پاسپورت و مدارکی که در ادامه گفته می شود اقدام به ثبت بین المللی برند کرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت مادرید ، با توجه به نوع کشور ، گاهی کمی با یکدیگر تفاوت دارد ولی در مجموع مدارک کلی عبارتند از:

 • نامه تقاضای ثبت بین المللی
 • معرفینامه روی سربرگ شرکت به همراه امضاء مدیران و صاحبان امضاء و مهر شرکت برای اشخاص حقوقی، و در صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی مدیران و صاحبان امضاء شرکت و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات شرکت ( برای اشخاص حقوقی ) و ارائه کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی (برای اشخاص حقیقی)
 • اخذ کارت بازرگانی
 • اظهارنامه یا اصل گواهی نامه ثبت علامت تجاری در ایران جهت رویت در رونوشت جهت ثبت در پرونده یا ارائه کپی برابر اصل گواهی ثبت علامت تجاری
 • تکمیل فرم مخصوص لاتین پس از تعیین کشورهای موردنظر متقاضی
 • تخمین هزینه ها به همراه مهر و امضاء متقاضی
 • رسید مربوط به پرداخت مبلغ مربوط به بررسی اظهارنامه ثبت بین المللی برند
مطلب مرتبط:  آیا یک نفر می تواند مدیرعامل در دو شرکت باشد

چنانچه تمایل به ثبت بین المللی برند خود دارید یا می خواهید اطلاعات بیشتر و دقیق تری در این خصوص بدست آورید می توانید با تماس با کارشناسان با تجربه ثبت کاریزما از مزایای ثبت بین المللی برند خود بهره مند شوید.

در چه کشورهایی می توان برند بین المللی خود را ثبت کرد ؟

۱) انگلستان   ۲ ) اسپانیا  ۳ ) دانمارک   ۴) آلمان   ۵) فرانسه   ۶) فندلاند   ۷) اتریش   ۸ ) ایرلند   ۹) یونان   ۱۰) بلژیک

۱۱) ایتالیا   ۱۲) پرتغال   ۱۳) نروژ   ۱۴) سوئد   ۱۵) چک   ۱۶) اسلواکی   ۱۷) کرواسی   ۱۸) رومانی   ۱۹) لهستان   ۲۰) بلغارستان

۲۱) سوئیس    ۲۲) هلند   ۲۳) اسلوونی   ۲۴) مجارستان   ۲۵) ایسلند   ۲۶) بلاروس   ۲۷) اوکراین   ۲۸) اتحادیه اروپا   ۲۹) آلبانی   ۳۰) بوسنی و هرز گوئین

۳۱) آمریکا   ۳۲) استرالیا   ۳۳) روسیه   ۳۴) عمان   ۳۵) ترکیه   ۳۶) کره جنوبی   ۳۷) ژاپن   ۳۸) چین   ۳۹) کره شمالی   ۴۰) لیتونی

۴۱) قرقیزستان   ۴۲) ارمنستان   ۴۳) گرجستان   ۴۴) آذربایجان   ۴۵) ازبکستان   ۴۶) تاجیکستان   ۴۷) ترکمنستان   ۴۸) قزاقستان   ۴۹) مصر   ۵۰) بحرین

۵۱) سنگاپور   ۵۲) ایران   ۵۳) استونی   ۵۴) قبرس   ۵۵) الجزایر   ۵۶) لیختن اشتاین   ۵۷) سوازیلند   ۵۸) سینت مارتین   ۵۹) سان مارینو   ۶۰) سبیرالئون

۶۱) سوریه   ۶۲) سودان   ۶۳) کنیا   ۶۴) غنا   ۶۵) کوبا   ۶۶) بوتان   ۶۷) زامبیا   ۶۸) ویتنام   ۶۹) بنلوکس   ۷۰) بوتسوان

۷۱) بن ایر   ۷۲) آنتیگوا و بارباردو   ۷۳) لیبریا   ۷۴) لسوتو   ۷۵) سائوتومه و پرنسیپ   ۷۶) مولداوی   ۷۷) مقدونیه   ۷۸)مغولستان   ۷۹) موزامبیک   ۸۰) موناکو

۸۱) مراکش   ۸۲) نامیبیا   ۸۳) ماداگاسکار   ۸۴) کوراکائو   ۸۵) مونته نگرو

 

4.8/5 ( 4 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

4 پاسخ به “ثبت برند بین المللی (مادرید)”

 1. کوروش رمضانی گفت:

  سلام
  کار من بسته بندی ادویه جات هست و میخوام محصولاتم رو به اروپا صادر کنم ، برای همین نیاز دارم که برندم رو در اروپا ثبت کنم ، آیا لازمه که قبل از اون برندم رو در ایران ثبت کنم؟

  • ثبت کاریزما گفت:

   سلام
   بله ، حتماً قبل از اینکه برند خودتان را بخواهید به صورت بین المللی ثبت کنید لازم است که آن برند را در کشور ایران به ثبت برسانید.

 2. نصیری گفت:

  مطالب سایت شما خیلی کامل و کاربردیه ، همیشه از اطلاعاتی که در وبسایتتون قرار دادید تونستم خیلی خوب استفاده کنم. پایدار باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *