برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

ثبت برند و علامت تجاری

14 آگوست 2019 26 آگوست 2019 2 نظر 305 بازدید

برند چیست ؟

برند همان مارک یا علامت یا نشان تجاری است . برند میتواند به صورت نام باشد ، میتواند به صورت عبارت باشد یا اینکه حتی به صورت طرح و نماد باشد. در واقع شما با برند خود محصولات یا خدمات خود را از سایر محصولات و خدمات مشابه رقبا متمایز میکنید. در ادامه سعی داریم در مورد ثبت برند صحبت کنیم و به سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم.

فرد یا شرکت صاحب برند سعی می کند کیفیت محصول یا خدمات خود را به گونه ای افزایش دهد که در بین رقبا که تولید کننده محصول مشابه  یا ارائه دهنده خدمات مشابه هستند ، مطرح تر و معروف تر گردد. درواقع برند شما زبان گویای محصول شماست ، بنابراین شما برای بیان کیفیت تک تک محصولاتتان نیاز به توضیح ندارید و  تمام کیفیت محصول یا خدمات شما با دیدن برندتان در ذهن مشتری تداعی می شود . ممکن است این تداعی به این خاطر باشد که مشتری قبلاً آنرا امتحان کرده و ممکن است به این دلیل باشد که ویژگی های محصول یا خدمات شما را از دیگران شنیده است.

به عنوان مثال یک شرکت تولیدکننده خودرو شاید برای معرفی اولین خودروی تولیدی خود نیاز به ارائه توضیحات زیادی داشته باشد . شاید نیاز داشته باشد که کیفیت خودرو و ویژگی های آن را بارها و بارها مطرح کند، اما به دلیل ناشناخته بودن برند آن خودرو موفقیت زیادی در فروش محصول خود بدست نیاورد.
اما کافی است این برند خودرو در ذهن مشتری به عنوان یک خودروی با کیفیت و ایمن نقش ببندد. قطعاً آن خودرو ساز برای معرفی خودروی دوم خود به اندازه خودروی اول نیاز به بیان توضیح ندارد.
جالب اینکه قطعاً فروش خودروی دوم به مراتب بیش از خودروی اول خواهد بود. البته صاحب برند برای آنکه دیدگاه مشتری را نسبت به محصولات خود عوض نکند باید تمام تلاش خود را برای حفظ ارزشهای برندش به کار ببرد. حال برعکس چنانچه خودرو سازی خودروی بی کیفیت و غیر ایمنی را با برند خود عرضه کند ، به سختی میتوان ذهن مخاطب را نسبت به آن برند تغییر داد.

به نظر میرسد که تا اینجا مفهوم برند و اهمیت آن روشن شده باشد و همانطور که پی بردید اگر چه از لحاظ علم بازاریابی ثبت برند برای موفقیت در کسب و کار بسیار ضروری است اما باید دید که آیا از لحاظ قوانین نیز ثبت برند الزامی است یا اختیاری.

ثبت برند

ثبت برند الزامی است یا اختیاری ؟

ثبت علامت تجاری یا برند قانوناً اجباری نیست مگر در مواردی خاص که قانونگذار ثبت برند را الزامی کرده است. دلیل الزامی شدن ثبت برند برای بعضی از محصولات به خاطر ارتباط مستقیم آن محصول با سلامت انسان است که تولیدکننده از زمان شروع به فعالیت باید الزاماً برند محصول خود را ثبت کند . این محصولات شامل داروهای اختصاصی که در موارد پزشکی مورد استفاده قرار میگیرند ، مواد غذایی که در ظروف مخصوص عرضه می شود، آب گازدار و لوازم آرایشی که برای استفاده مستقیم به روی پوست به کار می رود می شوند.

علیرغم اجباری نبودن ثبت برند جز در مواردی خاص ، با توجه به مزایای ثبت علامت تجاری، ثبت آن عقلاً و منطقاً ضروری است.

برخی از مزایای ثبت برند عبارتند از :

۱- رقبای شما امکان استفاده از برند شما را ندارند.

در صورت ثبت برند ، مطابق قانون ثبت علائم تجاری، هرگونه استفاده از علامت تجاری شما توسط سایرین قابل پیگیری می باشد و قانون حافظ منافع مادی و معنوی علامت تجاری شما خواهد بود. بنا براین اگر کسی از برند شما برای محصول یا خدماتی مشابه محصول یا خدمات شما استفاده نمود به راحتی می توانید از اقدامات او جلوگیری کنید ، او را تحت تعقیب کیفری قرار داده و مجازات کنید و همچنین او را به پرداخت ضرر و زیان مالی محکوم کنید. بنابراین در صورت عدم ثبت علائم تجاری، امکان دفاع از حقوق مادی و معنوی برند شما تا حد زیادی از شما سلب شده و رقبا و کسانی که در زمینه کاری شما فعالیت دارند می توانند بدون پرداخت هزینه از علامت تجاری که شما برای رونق آن تلاش کرده اید سوءاستفاده کنند.

۲- برند شما دارای ارزش مالی بوده و جزئی از دارایی شماست .

با ثبت برند ، برند شما دارای ارزش مالی خواهد بود و قابل فروش می باشد . بدیهی است هرچه برند شما مشهورتر و معتبرتر باشد دارای ارزش مالی بالاتری خواهد بود.

۳- برند شما موجب تمایز شما از رقبا و کسب موفقیت تجاری شماست .

برند در دنیای رقابتی تجارت یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در کسب و کار می باشد. و نه تنها موجب تمایز محصولات شما از محصولات مشابه رقبا میشود بلکه به نوعی معرفی کننده محصولات شماست و عامل بسیار تاثیرگذاری در ایجاد وجهه و شهرت برای محصولات می باشد.

ثبت علائم تجاری

آیا هر اسمی را میشود به عنوان برند ثبت کرد ؟

در کل هر اسمی را می توان به عنوان برند ثبت کرد به جز مواردی که قانوناً ممنوعیت دارند .

 ممنوعیت ثبت برخی اسامی به عنوان برند :

۱- چنانچه نام یا لوگو انتخابی به شکلی باشد که مخالف نظم عمومی بوده یا با شئونات اسلامی در تضاد باشد.

مثلاً برند یا لوگوی شما حاوی لفظ یا تصویری ناپسند باشد.

۲- تشابه برند انتخابی شما با برندی که قبلا ثبت شده است.

البته اگر برند پیشنهادی شما با برندی که قبلاً ثبت شده محصولات یا خدمات مشابهی نداشته باشد می توانید برند خود را ثبت کنید ، به عنوان مثال اگر شما تولیدکننده نوشیدنی باشید و مثلاً برند پیشنهادی شما (انرژی) باشد و قبلاً شخص یا شرکتی برند ( انرژی ) را ثبت کرده است اما صرفاً برای طبقه تولید لامپهای کم مصرف ، شما نیز می توانید برای طبقه نوشیدنیها برند خود را ثبت کنید. بدیهی است چنانچه آن شخص برند ( انرژی ) را برای طبقه نوشیدنی ها ثبت کرده باشد شما هرگز قادر به ثبت این برند برای خود نخواهید بود.

۳- درخواست ثبت علامتی که از نشان های جغرافیایی باشد نیز ممنوع می باشد .

زیرا مصرف کننده را نسبت به مبدأ و کیفیت کالا گمراه می کند. به عنوان مثال ثبت گلاب قمصر توسط یک تولیدکننده گلاب در تهران امکان پذیر نمی باشد چراکه مصرف کننده را نسبت به مبدأ کالا گمراه می کند.

۴ – ثبت برندی که برای آن محصول نام عام باشد نیز ممنوع است.

به عنوان مثال کلمه سیب در مورد توزیع یا فروش میوه یک کلمه عام بوده و هر میوه فروشی میتواند از واژه سیب استفاده کند و لذا این کلمه برای صنف میوه فروشها قابل ثبت نمی باشد. حال آنکه کلمه سیب را می توان برای مثال در مورد تلفن همراه ( مانند اپل ) یا یک رستوران ثبت نمود. بنابراین معیار ممنوعیت این است که کلمه مورد نظر در طبقه درخواستی عام به حساب بیاید.

۵-در خصوص لوگو نیز باید گفت ثبت نشان هایی مانند نشان های نظامی، پرچم و علائم دولتی و بین المللی و باستانی، نام یا نام اختصاری و حروف اول یک نام یا نشان تجاری رسمی که متعلق به کشور دیگری باشد نیز امکان پذیر نیست.

مثلاً لوگوی شما نمیتواند شبیه درجه سرتیپی باشد . یا مثلاً لوگوی شما نمی تواند شبیه پرچم آلمان باشد.

۶ -اگر نامی که برای برند انتخاب شده است بیانگر کیفیت و مرغوبیت کالا باشد نیز قابل ثبت نمی باشد.

مثلاً کلمه خوشمزه در خصوص مواد غذایی توصیف کننده بوده و بیانگر کیفیت کالا می باشد و قابل ثبت نیست.

 ثبت برند لاتین

متقاضیانی که خواهان ثبت برند خود به صورت لاتین می باشند باید حتما نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام نمایند. (کارت بازرگانی، مجوزی است که به متقضیان، طبق ظوابطی خاص جهت واردات و صادرات در امر تجارت داده میشود.)

منظور از برند لاتین برندی است که حروف فارسی را به لاتین نوشته باشد مانند ( Darya) یا اینکه کلمه ریشه لاتین داشته باشد مانند (apple) حتی اگر برند لاتین به صورت فارسی نوشته شده باشد مانند (اپل) چراکه اولین معیار معنای برند می باشد.

نکته دیگر در خصوص ثبت برند لاتین، سوابق ثبتی و مشابهت ها با برندهای ثبت مادرید است. (در گذشته اشخاص حقیقی و حقوقی جهت ثبت بین المللی برند مجبور بودند که برند را به صورت جداگانه در تک تک کشورهای مدنظر خود ثبت کنند. این موضوع مستلزم پرداخت هزینه های هنگفت می شد تا اینکه برخی کشورهای عضو کنوانسیون پاریس برای رفع این معضلات، طی تشکیل یک اتحادیه، سیستم ثبت برند مادرید را تصویب نمودند.)

 

ثبت لوگو

 

 مدارک لازم جهت ثبت برند برای اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کپی کارت ملی متقاضی
 • کارت بازرگانی  ( برای برند لاتین )
 • جواز کسب یا جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری یا گواهی فعالیت صنعتی یا هر مدرک دیگری که در طبقه مورد درخواست علامت موجود باشد.
 • نمونه برند در ابعاد ۶*۶

مدارک لازم جهت ثبت برند برای اشخاص حقوقی

 • کپی مدارک ثبت شرکت شامل روزنامه تأسیس و در صورت داشتن تغییرات تصویر روزنامه رسمی آخرین تغییرات
 • کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند
 • کارت بازرگانی ( برای برند لاتین )
 • پروانه بهره برداری یا جواز کسب یا جواز تأسیس یا گواهی فعالیت صنعتی و یا هر مدرک دیگری که در طبقه مورد درخواست علامت مورد نیاز باشد.
 • نمونه برند در ابعاد ۶*۶

مدت اعتبار علامت تجاری

مدت اعتبار علامت ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه می باشد که این مدت با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی ده ساله با پرداخت هزینه مقرر قابل تمدید می باشد.

ضمنأ چنانچه علامت ثبت شده برای مدت ۳ سال از تاریخ ثبت بلا استفاده بماند هرشخص ذینفع می تواند ابطال آن را از دادگاه درخواست نماید.

 مدارک مورد نیاز جهت تمدید علامت تجاری برای اشخاص حقیقی:

 • آخرین گواهی تمدید ثبت علامت تجاری پشت و رو (در صورت نبودن گواهی ثبت، روزنامه آگهی علامت تجاری)
 • نمونه علامت ۶*۶
 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • وکالتنامه وکیل دادگستری در صورت وجود

 مدارک مورد نیاز جهت تمدید علامت تجاری برای اشخاص حقوقی:

 • آخرین گواهی تمدید ثبت علامت تجاری پشت و رو (در صورت نبود گواهی ثبت، روزنامه آگهی علامت تجاری)
 • دو عدد نمونه علامت ۶*۶
 • کپی شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی طبق آخرین روزنامه
 • کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت
 • وکالتنامه وکیل دادگستری در صورت وجود

 آیا برند و علائم تجاری قابل نقل و انتقال است؟

مطابق قانون، علامت تجاری قابل نقل و انتقال است ولی انتقال آن در مقابل اشخاص ثالث وقتی معتبر خواهد بود که موافق مقررات قانون به ثبت رسیده باشد.

نقل و انتقال برند تجاری به دو روش انجام میگردد:

۱-انتقال قراردادی توسط صاحب برند

صاحب علامت تجاری میتواند علامت تجاری را به دیگران منتقل کند یا بدون انتقال، اجازه ی استفاده از آن را به دیگری بدهد و این اجازه در صورتی معتبر خواهد بود که اجازه نامه در مرجع مربوطه به ثبت رسیده باشد.

بنابراین اگر مالک برند به هر دلیلی خواهان واگذاری امتیاز برند ثبت شده خود به دیگری باشد باید از طریق مرجع مربوطه اقدام نماید که این واگذاری میتواند به صورت دائمی یا برای مدت مشخص باشد. در برخی موارد نیز مالک برند تمایلی ندارد برند خود را به طور کامل به دیگری واگذار نماید که در این صورت قانون به او اجازه می دهد بخشی از طبقات و یا علامت خود را به دیگری واگذار نماید و بخش های دیگر آن را برای خود حفظ کند.

۲- نقل و انتقال قهری با فوت صاحب برند

حق داشتن علامت تجاری یک نوع امتیاز است که دارای ارزش مالی می باشد و جزء اموال صاحب علامت بوده و با فوت صاحب آن به ورثه منتقل میگردد.

چنانچه ورثه خواهان تقسیم مالکیت برند باشند باید ابتدا امور مربوط به انحصار وراثت انجام شود و بعد از آن برای نقل و انتقال علامت تجاری اقدام نمایند. ارائه اصل گواهی ثبت علامت تجاری و برگة انحصار وراثت و وکالتنامه کاری یکی از ورثه از طرف مابقی وراث برای این نقل و انتقال ضروری می باشد.

 مدارک مورد نیاز جهت انتقال برند:

 • اسناد مرتبط با ثبت برند (گواهی ثبت، روزنامه رسمی، آگهی اول)
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مالک جدید (در صورتی که انتقال گیرنده شخص حقوقی باشد کپی مدارک شناسایی صاحبان حق امضا)
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مالک قدیمی (در صورتی که انتقال دهنده شخص حقوقی باشد گپی مدارک شناسایی صاحبان حق امضا)
 • سند صلح تنظیمی در دفترخانه اسناد رسمی (این کار باید بعد از اخذ نامه های مربوط به استعلام نقل و انتقال علامت تجاری انجام شود.)

چنانچه شما نیز تمایل دارید در خصوص ثبت برند تجاری خود اقدام نمایید ، به راحتی و با تماس با وکلای ثبت کاریزما ، به صورت کاملاً تخصصی و رایگان مشاوره بگیرید.

 

 

4/5 ( 1 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

2 پاسخ به “ثبت برند و علامت تجاری”

 1. صفاكار گفت:

  سلام
  آيا برندي كه ميخواهيم ثبت كنيم بايد حتما معناي فارسي يا انگليسي داشته باشه؟

  • karizma گفت:

   سلام
   خیر هیچگونه ضرورتی ندارد که برند شما حتماً معنا داشته باشد ، شما میتوانید حتی برندی را ثبت کنید که هیچگونه معنایی در هیچ زبانی نداشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *