برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

ثبت شرکت در مناطق آزاد

14 آگوست 2019 8 اکتبر 2019 بدون نظر 191 بازدید

مناطق آزاد تجاری به مناطقی گفته می شود که هدف از تشکیل آنها ایجاد فضایی آسان تر و بدور از مقررات دست و پاگیر اداری برای انجام فعالیتهای تجاری و صنعتی است. بنابراین در این مناطق که با هدف سهولت و توسعه فعالیتهای تجاری ایجاد شده اند ،  برخی از قوانین فعلی اجرا نمی شود .

به عنوان مثال قوانین مالیاتی ، قوانین گمرکی ، ضوابط صادرات و واردات ، قوانین سرمایه گذاری خارجی ، قوانین بیمه و تامین اجتماعی در مناطق آزاد تجاری ، تابع قوانین فعلی ایران نبوده و کاملاً متفاوت اجرا می شود.

اجرا نشدن یک سری از قوانین تجاری در مناطق آزاد و وجود تسهیلات متفاوت گمرکی و مالیاتی موجب ایجاد مزیتهایی برای این مناطق شده که سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی را به انجام فعالیت در این مناطق تشویق می کند.

مزیتهای مناطق آزاد تجاری :

همانطور که گفته شد ، تجارت و ایجاد کسب و کار در مناطق آزاد تجاری دارای مزایایی است که در سایر مناطق ایران این مزیتها وجود ندارد. بخشی از آنها عبارتند از :

 • استفاده از معافیت ۱۰۰ درصدی مالیاتی ۱۵ تا ۲۰ ساله برای کلیه فعالیتها در تمام زمینه ها
 • صادر کردن محصولات تولیدی بدون پرداخت عوارض گمرکی
 • معافیت عوارض ورودی گمرکی برای وارد کردن ماشین آلات و مواد اولیه مصرفی واحدهای تولیدی
 • معاف بودن تخلیه ، بارگیری ، ترانزیت و ترانشیپ از عوارض و حقوق گمرکی
 • مقررات آسان و خاص در خصوص بیمه و تامین اجتماعی
 • مقررات انعطاف پذیر و آسان جهت اشتغال نیروی انسانی و امکان استفاده از نیروی کار خارجی
 • امکان مشارکت با سرمایه گذار خارجی بدون توجه به نسبت سرمایه گذاری
 • امکان مالکیت ۱۰۰ درصد سهام شرکتها توسط اتباع خارجی
 • امکان انتقال ۱۰۰ درصد سرمایه و سود حاصل از فعالیتهای تجاری به خارج از کشور
 • امکان بهره مندی از تسهیلات بانکی آسان برای پروژه های سرمایه گذاری
 • امکان تاسیس بانک و بیمه داخلی یا خارجی یا تاسیس شعبه بانک و بیمه داخلی و خارجی
 • آزادی انتقال ارز به خارج از کشور بدون هیچگونه محدودیتی
 • امکان تردد آسان و اقامت در مناطق آزاد توسط اتباع خارجی بدون نیاز به ویزا

و مزایای دیگری که با ایجاد فعالیت در مناطق آزاد می توانید از آنها برخوردار شوید.

ثبت شرکت در مناطق آزاد

مناطق آزاد تجاری در ایران :

در ایران ۸ منطقه آزاد تجاری وجود دارد که می توانید توسط وکلای ثبت کاریزما شرکت خود را در هر یک از این مناطق به ثبت رسانده و فعالیت تجاری خود را آغاز نمایید .

۱- منطقه آزاد کیش

جزیره کيش با مساحت ۹۱ کیلومتر مربع، اولین منطقه آزاد ایران و دومين جزيره بزرگ خليج فارس است. اگر چه که شهرت اصلی این جزیره به دلیل جاذبه های گردشگری و تفریحی بودن آن است، اما بسیاری از صنایع از زمانی که کیش به عنوان منطقه آزاد انتخاب گردیده رونق یافته اند.

صنايعی که از زمان تبديل شدن کيش به منطقه آزاد رونق پيدا کرده اند عبارتند از صنايع برقی، الکترونيک، پوشاک، مواد غذايی و دارويی، توليدات شيميايی و سلولزی.

منطقه آزاد تجاری کیش به واسطه دسترسی به بازارهای گسترده کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جهت بازدید از وبسایت سازمان منطقه آزاد کیش و بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت شرکت در کیش به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

 

۲- منطقه آزاد قشم

قشم با مساحت ۱۴۳۰ کيلومتر مربع، بزرگترين جزيره خليج فارس بوده و منطقه آزاد قشم به علت مشرف بودن به تنگه هرمز، دروازه ورودی به خليج فارس و دريای عمان می باشد.  جزیره قشم در ۳۷  کيلومتری جنوب بندر عباس و در آبهای خلیج فارس واقع شده است که البته يک پل فراساحلی در اين منطقه در حال احداث است که بزودی قشم را به خاک سرزمینی ایران متصل خواهد کرد.

اهمیت قشم در فعالیتهای اقتصادی به دلیل ارتباط این جزیره با خليج فارس و اقيانوس هند بوده ، و می تواند مسیر مناسبی جهت فعالیتهای تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای سواحل شرقی آفریقا باشد.

با توجه به عمق آبخور و توسعه تسهیلات بندری ، امکان پهلو گرفتن کشتی های بزرگ در قشم مهیا می باشد. همچنین پارک های انرژی و زيست فناوری قشم، شهرت جهانی دارند.

با توجه به ویژگیهای قشم ، این جزیره می تواند به عنوان مرکز تدارک و توزیع کالا در منطقه خلیج فارس و همچنین نقش دروازه ای برای صادرات مجدد با جلب سرمایه گذاری های خارجی در عرصه تولید و توزیع را به عهده گیرد.

جهت بازدید از وبسایت سازمان منطقه آزاد قشم و بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، کلیک کنید.

 

۳- منطقه آزاد اروند ( آبادان ، خرمشهر ، جزیره مینو )

منطقه آزاد تجاری اروند بيشترين سرعت رشد را در ميان مناطق اقتصادی ايران داراست. مساحت این منطقه ۳۴۰۰۰  هکتار است و شامل شهرهای خرمشهر ، آبادان و مینوشهر ( جزیره مینو ) در استان خوزستان می باشد.

منطقه آزاد تجاری اروند با عراق و کويت هم مرز است و آنچه سبب برتری اروند از نظر فعاليت های اقتصادی می شود ، دسترسی اين منطقه به انواع مختلف حمل و نقل ازجمله حمل و نقل هوايی، جاده ای ، ريلی و آبی است.

منطقه آزاد تجاری اروند به علت داشتن جاده های ترانزيت ، دسترسی به آبهای بين المللی و نزدیک بودن به بصره (دومين استان بزرگ عراق) ، مکانی فوق العاده برای کارآفرين ها و سرمايه گذاران بين المللی است. درعين حال، اين منطقه، مسيری ترانزيت برای ميليونها زائر ايرانی و عراقی است که به صورت مرتب و در سراسر طول سال از زيارتگاهها و مکانهای مذهبی دو کشور ديدن می کنند.

جهت بازدید از وبسایت سازمان منطقه آزاد اروند و بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، کلیک کنید.

 

۴- منطقه آزاد ارس ( شهرستان جلفا در استان آذربایجان شرقی )

منطقه آزاد تجاری ارس که شامل شهرستان جلفا در استان آدربایجان شرقی می باشد در نقطه مرزی ايران و هم مرز با کشورهای ارمنستان و آذربايجان واقع شده است. این منطقه به لحاظ موقعیتی که دارد ،  دسترسی بسیار خوبی به بازارهای بين المللی آسیای میانه داشته و می تواند مکانی مناسب برای فعالین اقتصادی باشد که قصد تجارت با کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق را دارند.
همچنین این منطقه به لحاظ قرار گرفتن در شرایط خاص مرزی در گوشه شمال غرب کشور از پتانسیل بالایی برای انجام فعالیت های اقتصادی و ایجاد بنگاه های تولیدی ، صنعتی و کشاورزی مختلف برخوردار می باشد.

جهت بازدید از وبسایت سازمان منطقه آزاد ارس و بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، کلیک کنید.

 

۵- منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد تجاری انزلی در فاصله مساوی و

بین دو شهر رشت و انزلی در استان گیلان واقع شده است.  فاصله تقریباً کوتاه این منطقه تا تهران به اهمیت این منطقه افزوده است.

این منطقه ، نقطه خروجی بار و کالاهائی است که از کشورهای آسیای جنوب شرقی به سمت اروپا و بالعکس می روند. این کالاها از مبداء انزلی با پیمودن دریای خرز و ورود به بندر آستاراخان و سپس مسکو و سن پطرزبورگ ، وارد هلسینکی می شوند و از آن طریق به اروپای غربی و شرقی می رسند.

جهت بازدید از وبسایت سازمان منطقه آزاد انزلی و بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، کلیک کنید.

 

۶- منطقه آزاد ماکو ( ماکو و بازرگان در استان آذربایجان غربی )

منطقه آزاد تجاری ماکو در شمال غربی ایران و در استان آذربیجان غربی با مساحتی ۵۰۰ هزار هکتاری، از لحاظ وسعت به عنوان دومین منطقه آزاد تجاری بزرگ جهان است . این منطقه دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک آبی با جمهوری خودمختار نخجوان(آذربایجان) و ۱۳۰ کیلومتر مرز آبی و خشکی با کشور ترکیه بوده و شامل شهرهای ماکو ، بازرگان و پلدشت می باشد.

منطقه آزاد ماكو در مسیر ورودی شهرهای مهم تجاری جهان قرار گرفته و وجود گمرک بازرگان به عنوان بزرگترین مرز زمینی ایران و ترکیه که به عنوان دروازه عبور کالا از اروپا و بلعکس می باشد اهمیت آن را دو چندان نموده است. همچنین این منطقه از طریق گمرک پلدشت با منطقه خودمختار نخجوان و با گمرک ساری سو به ترکیه مرتبط است.

تردد روزانه هزار کامیون در مسیر زمینی این مرز ، نشانگر رونق اقتصادی این منطقه بوده و به دلیل وجود همین رونق اقتصادی و وجود ظرفیت عظیم مجتمع های کشت و صنعت در این منطقه ، صنعتگران و فعالین اقتصادی کشور ترکیه برای حضور و سرمایه گذاری در فعالیت های صنعتی و تولیدی تمایل زیادی دارند.

جهت بازدید از وبسایت سازمان منطقه آزاد ماکو و بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، کلیک کنید.

 

۷- منطقه آزاد چابهار

بندر چابهار در جنوب شرقی کشور قرار دارد و تنها شهر بندری ايران است که به آبهای اقيانوسی متصل است. خليج چابهار، بزرگترين خليج ايران در حاشیه سواحل دريای عمان به شمار می‌رود و نزديكترين آبراه به اقيانوس هند است. منطقه چابهار یک ششم مرزهای دریایی جنوبی کشور را به خود اختصاص داده است.

مساحت منطقه آزاد چابهار  ۱۴ هکتار است که ۱۰ هکتار از آن به پروژه های صنعتی اختصاص يافته و بقيه منطقه نيز برای صنايع گردشگری و بازرگانی در نظر گرفته شده است.

منطقه آزاد چابهار برای ترانزيت کالا، تجارت منطقه ای، بارگيری و تخليه محموله های سنگين دريايی، و انتقال فرآورده های نفتی و گازی به کشورهای مجاور ازقبيل عمان، هند و پاکستان طراحی شده است.
موقعیت منطقه چابهار علاوه بر نقش بسیار مهم در امر تجارت و واردات و صادرات ایران می تواند نقش ویژه ای در ترانزیت کالا برای افغانستان و آسیای میانه فراهم آورد .عبور جاده ترانزیتی ترکیه-  پاکستان ملقب به جاده سنتو نیز مکمل ویژگی بندرگاه های منطقه آزاد چابهار است.

جهت بازدید از وبسایت سازمان منطقه آزاد چابهار و بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، کلیک کنید.

 

 

۸- منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی ( واقع در فرودگاه امام خمینی )

با توجه به برنامه پنجم توسعه، که در نظر گرفته شده تا فرودگاه امام خمینی به قطب اول حمل و نقل بار منطقه تبدیل گردد، لذا با ایجاد شهر فرودگاهی در محدوده فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) ، بخشی از اراضی ۱۴۰۰۰ هکتاری شهر فرودگاهی به منطقه آزاد تبدیل شده است.
محدوده منطقه آزاد تجاری از انتهای ضلعهای جنوبی و غربی بخش هوایی فرودگاه امام خمینی(ره) به مساحت ۱۵۰۰ هکتار خواهد بود .

جهت بازدید از وبسایت منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی و بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، کلیک کنید.

چگونگی ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری :

بسیاری از افراد به واسطه وجود مزایای قابل توجهی که در مناطق آزاد وجود دارد ، تمایل دارند تا فعالیت اقتصادی خود را در این مناطق انجام داده و شرکت خود را در این مناطق به ثبت برسانند. جهت ثبت شرکت در مناطق آزاد ، علاوه بر سایر مدارکی که برای ثبت شرکت نیاز دارید ، نیازمند مجوز فعالیت در منطقه آزاد مورد نظر نیز خواهید بود؛ یعنی برای هر یک از موضوعات فعالیت شرکت خود ، باید مجوز فعالیت مورد نظر را از منطقه آزاد مربوطه دریافت نمایید.

چنانچه ثبت شرکت شما توسط ما انجام گردد ، وکلای ما در مناطق آزاد تجاری ، مجوزهای مورد نظر را برای شما اخذ خواهند نمود.

در مناطق آزاد تجاری نیز مانند سایر نقاط کشور ، افراد عمدتاً تمایل به ثبت شرکت در قالب شرکت سهامی خاص و شرکت بامسئولیت محدود دارند. اگر در مورد انواع شرکت اطلاعاتی ندارید می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید. مدارک لازم جهت ثبت این دو نوع شرکت را بیان خواهیم نمود.

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت بامسئولیت محدود در مناطق آزاد تجاری :

۱- شرکتنامه در ۲ نسخه که توسط تمامی شرکاء امضاء شده باشد.

۲- تقاضانامه در ۲ نسخه که توسط تمامی شرکاء امضاء شده باشد.

۳- اساسنامه در ۲ نسخه که توسط تمامی شرکاء امضاء شده باشد.

۴- صورتجلسه مجمع موسسین در ۲ نسخه که توسط تمامی شرکاء و مدیران شرکت امضاء شده باشد.

۵- فتوکپی شناسنامه و کارت ملی تمامی شرکاء و مدیران شرکت

۶- در صورتی که تمام یا بخشی از سرمایه شرکت، غیرنقدی است ، سرمایه غیر نقدی توسط شرکاء قیمت گذاری شده باشد و برگه ی قیمت گذاری آن ضمیمه سایر مدارک گردد.

۷- سند مالکیت یا اجاره نامه محل فعالیت شرکت

۸-ارائه مجوز فعالیت اقتصادی به نام شرکت که توسط مدیریت بازرگانی منطقه آزاد صادر شده باشد.

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص در مناطق آزاد تجاری :

۱- اظهارنامه در ۲ نسخه که توسط تمامی سهامداران امضاء شده باشد.

۲- اساسنامه در ۲ نسخه که توسط تمامی سهامداران امضاء شده باشد.

۳- صورتجلسه مجمع موسسین در ۲ نسخه که توسط تمامی سهامداران ، مدیران و بازرسان شرکت امضاء شده باشد.

۴- صورتجلسه هیات مدیره در ۲ نسخه که توسط تمامی مدیران شرکت امضاء شده باشد.

۵- فتوکپی شناسنامه و کارت ملی تمامی سهامداران ، مدیران  و بازرسان شرکت

۶- ارائه فیش واریزی بانکی به میزان ۳۵ درصد از سرمایه اولیه شرکت ، که در یکی از بانکهای همان منطقه آزاد واریز شده باشد.

۷- در صورتی که بخشی از سرمایه شرکت، غیرنقدی است ، سرمایه غیر نقدی توسط کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری شده باشد و نظریه کارشناسی ضمیمه سایر مدارک گردد.

۸- سند مالکیت یا اجاره نامه محل فعالیت شرکت

۹-ارائه مجوز فعالیت اقتصادی به نام شرکت که توسط مدیریت بازرگانی منطقه آزاد صادر شده باشد.

وکلا و مشاورین ثبت کاریزما ، با افتخار همراه شما خواهند بود تا اقدامات لازم جهت ثبت شرکت در هریک از مناطق آزاد را به بهترین نحو و در کوتاهترین زمان برای شما انجام دهند.

همچنین چنانچه در حال حاضر دارای شرکت در این مناطق می باشید ، می توانید تنظیم و ثبت صورتجلسات تغییرات شرکت خود را به ما بسپارید.

5/5 ( 1 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *