برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

راهنمای مرحله به مرحله ثبت شرکت سهامی خاص

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ بدون نظر 471 بازدید

همانطور که احتمالا می دانید، شرکت های سهامی دو نوع هستند، شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص. در این مقاله، ما به موضوع ثبت شرکت های سهامی خاص پرداخته ایم. کلیه اطلاعاتی را که درباره ثبت شرکت های سهامی خاص در استان های مختلف کشور ایران، به خصوص تهران نیاز دارید، می توانید با خواندن این مقاله به دست آورید.

شرکت های سهامی خاص، معمولا شکل حقوقی شرکت های بزرگ صنعتی یا تجارتی هستند، اعم از شرکت های صنایع شیمیایی، شرکت های بیمه، شرکت های حمل و نقل، شرکت های مربوط به صنایع استخراج ذغال سنگ، تولید فولاد، ذوب آهن، مواد نفتی و… .

شرکت های سهامی خاص نیاز به سرمایه زیادی دارند. معمولا این سرمایه از طریق صدور اوراق بهادار مانند سهام های شرکت و همچنین اوراق قرضه یا از طریق مشارکت بعضی از سازمان ها مانند شرکت های بیمه، بانک ها یا شرکت های سرمایه گذاری، به دست می آیند.

در بعضی شرکت های سهامی خاص که معمولا شرکت های بزرگ و عظیمی هستند، اوراق بهادار به سادگی می توانند منتقل شوند. کسانی که در این شرکت ها پس انداز می کنند، می توانند مطمئن باشند که هروقت خواستند، این امکان را دارند که اوراق بهادار خود را به فرد دیگری انتقال دهند یا در بازار بورس آنها را به فروش برسانند. در نتیجه، از این لحاظ می توانند اطمینان بیشتری داشته و خطر کمتری را متحمل شوند.

همچنین، ذکر این مورد نیز حائز اهمیت است که سرمایه گذاری با مردم در انواع واحدهای تولیدی در نهایت موجب می شود اقتصاد کشور توسعه پیدا کرده، تورم کاهش یابد و در نتیجه، زندگی مردم طبقات کم درآمد جامعه بهبود پیدا کند.

تعریف شرکت های سهامی عام و خاص

تعریف شرکت های سهامی خاص و عام

طبق ماده یک لایحه قانون تجارت، شرکت سهامی شرکتی است، که سرمایه آن به سهام تقسیم می شود. همچنین در شرکت های سهامی مسئولیت صاحبان سهام در برابر تعهدها و قرض های شرکت، محدود به مبلغ اسمی سهام آنها می باشد.

سرمایه کلی شرکت های سهامی به قسمت های مساوی تقسیم شده و هر قسمت آن یک سهم نامیده می شود. منظور از مبلغ اسمی سهام، سهام داران شرکت، دقیقا کل همان مبلغی است که هر سهام دار در شرکت سرمایه گذاری کرده است. در نتیجه، مسئولیت هر یک از سهام داران در بدهی ها و تعهدات شرکت، به همان مبلغ سرمایه او محدود می شود.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم می شوند:

 1. شرکت های سهامی عام، شرکت هایی هستند که قسمتی از سرمایه شرکت به عموم مردم واگذار می شود به عبارتی، قسمتی از سهام یا سرمایه این شرکت ها، توسط موسسین آنها به عموم مردم فروخته می شود و به این صورت قسمتی از سهام شرکت از طریق فروش سهام به مردم تامین می گردد؛ به همین دلیل شرکت های سهامی عام نامیده می شوند.
 2. شرکت های سهامی خاص، شرکت هایی هستند که تمام سرمایه آنها منحصرا توسط موسسین آنها تامین می شود و به همین دلیل شرکت های سهامی خاص نامیده می شوند.

در ادامه، به بیان شرایط، قوانین و مراحل ثبت شرکت های سهامی خاص پرداخته ایم.

مطلب مرتبط:  ثبت شرکت هولدینگ

شرایط و ویژگی های ثبت شرکت های سهامی خاص

معمولا هر شرکتی یک سری شرایط و قوانین مخصوص به خود را برای ثبت دارد. شرایط ثبت شرکت های سهامی خاص به این صورت است:

 • در نام تمام شرکت های سهامی خاص، باید کلمه “سهامی خاص” ذکر شود، چه قبل از اسم شرکت باشد و چه بعد از آن. در نتیجه، ذکر کلمه سهامی خاص در کلیه نوشته ها، تابلوها و همچنین آگهی های شرکت، ضروری است.
 • همانطور که گفته شد، تمام سرمایه شرکت های سهامی خاص، باید به وسیله خود موسسین تامین شود. در نتیجه، این گونه شرکت ها حق صدور اعلامیه پذیره نویسی را ندارند.
 • سرمایه جهت ثبت شرکت های سهامی خاص باید حداقل مبلغ یک میلیون ریال معادل صد هزار تومان، باشد.
 • حداقل تعداد افراد هیئت مدیره شرکت های سهامی خاص، باید ۵ نفر باشد.
 • شرکت های سهامی خاص به هیچ عنوان و در هیچ شرایطی، حق ندارند اوراق قرضه انتشار دهند.
 • همچنین شرکت های سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای مواردی مانند پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار و یا همچنین توسط بانک ها، عرضه کنند. همچنین نمی توانند، از طریق انتشار آگهی و اطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت های سهامی خاص

مدارکی که برای ثبت شرکت های سهامی خاص مورد نیاز است و باید به طور کامل به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود، به این صورت است:

 1. تکمیل و ارائه دو نسخه از صورت جلسه مجمع عمومی موسسین
 2. تکمیل و ارائه دو نسخه از اظهارنامه شرکت های سهامی خاص
 3. تکمیل و ارائه دو نسخه از اساسنامه شرکت های سهامی خاص
 4. یک نسخه فتوکپی برابر اصل کارت ملی تمام اعضای هیئت مدیره، سهامداران و همچنین بازرسین شرکت
 5. یک قطعه عکس از تمامی اعضای هیئت مدیره، سهامداران و همچنین بازرسین شرکت (بهتر است این عکس همان عکس شناسنامه افراد باشد.)
 6. در صورتی که اعضای هیئت مدیره یا سهامدارن شرکت اشخاص حقوقی باشند، باید یک نسخه فتوکپی از آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و همچنین نامه معرفی نماینده، ارائه شود. همچنین ارائه فتوکپی شناسنامه و فتوکپی کارت ملی نماینده شخص حقوقی، الزامی است.
 7. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و یا جنایی کلیه اعضای هیئت مدیره، مدیر عامل شرکت و همچنین بازرسین آن از طرف متقاضی ثبت شرکت سهامی خاص الزامی است. این گواهی باید از مراکز پلیس تهیه شده باشد.
 8. در صورتی که شرکت سهامدار خارجی دارد، اشخاص حقیقی باشد یک قطعه عکس که همان عکس پاسپوت آنها می باشد را ارائه دهند و اشخاص حقوقی نیز، باید گواهی ثبت شرکت سهامی خاص خود را نزد مرجع ثبت شده که آخرین وضیعت شرکت در آن ذکر شده است، ارائه دهند. همچنین در برای هر دوی این اشخاص( اشخاص حقوقی و حقیقی) ارائه اصل و یک نسخه ترجمه وکالت نامه و اختیارنامه وکیل سهامدار خارجی ضروری است.
 9. ارائه اقرار نامه بازرس یا بازرسین شرکت در متن صورتجلسه که باید در آن ذکر شده باشد که این افراد هیچگونه نسبت فامیلی با مدیران شرکت و مدیر عامل آن تا درجه سوم فامیلی، ندارند. همچنین در این اقرار نامه باید ذکر شده باشد که، خود این افراد یا همسرانشان از مدیران و مدیرعامل شرکت، هیچ گونه حقوقی دریافت نمی کنند.
 10. ارائه اصل وکالتنامه یا ارائه یک نسخه فتوکپی برابر اصل از وکالتنامه
 11. پرداخت حداقل ۳۵ درصد سرمایه اولیه شرکت و ارائه گواهی نامه بانکی مبنی بر آن
 12. پرداخت هزینه حق الثبت شرکت سهامی خاص به مبلغ ۴٫۰۰۰ تومان و ارائه فیش پرداختی
 13. ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه
 14. ارائه اقرار نامه در متن صورت جلسه مبنی بر اینکه کلیه اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت، شامل ممنوعیت های مندرج در اصل ۱۴۱ قانونی اساسس نمی شوند. همچنین، در این اقرار نامه باید ذکر شده باشد، که هیچگونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ قانون تجارت، برای این افراد، جهت عضویت در هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت، وجود ندارد.
مطلب مرتبط:  مراحل ثبت اینترنتی شرکت ها

*طبق اصل ۱۴۱ قانون اساسی، افرادی که کارمند دولت محسوب می شوند، حق عضویت در هیئت مدیره یا مدیرعاملی شرکت های سهامی خاص را ندارند. به عبارتی، کارمندان دولت نمی توانند بیشتر از یک شغل دولتی داشته باشند. همچنین داشتن هر نوع شغل دیگری که در موسساتی که قسمتی از سرمایه آنها مربوط به دولت و یا موسسات عمومی است یا ریاست و مدیرعاملی و همچین عضویت در هیئت مدیره انواع شرکت های خصوصی، جز شرکت های تعاونی و همچنین اداره ها و موسسات مختلف برای آنها ممنوع است.

*طبق ماده ۱۱۱ قانون تجارت، افرادی که دارای حداقل یکی از شرایط زیر باشند، نمی توانند به عنوان مدیریت شرکت ها انتخاب شوند:

 1. کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادر شده است و یک فرد ورشکسته شناخته می شوند.
 2. کسانی که به موجب حکم قطعی، به دلیل ارتکاب یکی از جرم ها و یا جنایت هایی مانند، سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، اختلاس یا سرقت، تدلیس یا همان فریب کاری، تصرف غیر قانونی در اموال عمومی یا همچنین جرم هایی که به موجب قانون در حکم خیانت در امانت و یا کلاهبرداری شناخته می شوند، کلا از حقوق اجتماعی محروم شده اند یا مدتی از این حقوق محروم شده باشند، در مدت محرومیت خود، نمی توانند مدیریت شرکت ها را برعهده بگیرند.

تبصره: در صورتی که مدیری برخلاف توجه به این ماده انتخاب شود و یا پس از انتخاب، مشمول افرادی این ماده محسوب شود، توسط دادگاه مربوطه به تقاضای هر یک از افراد ذینفع، از منصب خود عزل شده و حکم عزل او صادر می شود و حکم دادگاه مزبور قطعا خواهد بود.

*همچنین طبق ماده ۱۲۶ قانون تجارت، افرادی که مشمول اشخاص ماده ۱۱۱ می شوند، نمی توانند به مدیرعامل شرکت منصوب شوند و همچنین هیچ فردی نمی تواند در عین حال، مدیر عامل دو و یا چند شرکت مختلف باشد. تصمیمات و اقداماتی که برخلاف این ماده گرفته شده و اشخصی به عنوان مدیر عامل انتخاب می شوند، در برابر صاحبان سهام و همچنین اشخاص ثالث معتبر مسئولیت داشته و کلیه مسئولیت های سمت مدیرعاملی، شامل حال او می شود.

مراحل ثبت شرکت های سهامی خاص

تمامی افراد می توانند با مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir ، شرکت و یا موسسعه غیر تجاری خود را ثبت کرده و برای تاسیس آن در خواست کنند. در این سامانه، برای ثبت موسسات غیرتجاری و شرکت ها باید مراحل زیر را طی کنند:

 1. در ابتدا در این سامانه جهت ثبت شرکت های سهامی خاص، فرد باید اطلاعات زیر را وارد کند:
 • اطلاعات متقاضی ثبت شرکت سهامی خاص
 • نام شرکت
 • موضوع فعالیت شرکت
 • آدرس دفتر مرکزی و به عبارتی شعبه اصلی شرکت
 • مبلغ سرمایه اولیه شرکت
 • اشخاص شرکت
 • سهام و سرمایه ای که برای هر شخص تعیین شده است
 • سمتی که برای هر یک از اشخاص تعیین شده است
 • ارتباطی که بین اشخاص شرکت وجود دارد
 • اطلاعات مربوط به شعب شرکت، در صورتی که شرکت شعبه های دیگری داشته باشد
 • اطلاعات مربوط به روزنامه و سال مالی شرکت
 • متن صورت جلسه شرکت
 • متن اظهارنامه شرکت
 • همچنین اساسنامه شرکت
مطلب مرتبط:  ثبت شرکت در کیش

*همانطور که احتمالا می دانید، برای انتخاب نام شرکت هنگام ثبت شرکت های سهامی خاص باید برخی قوانین را در نظر گرفت، از جمله اینکه باید در نام شرکت از اسامی خاصی استفاده شود که مطابق با قوانین و مقررات کشور باشد. همچنین نام شرکت باید ریشه فارسی داشته و لاتین نباشد. نام شرکت ها نباید مغایر با شئون و قوانین انقلاب اسلامی ایران باشد و مهمتر از نامه، در نام شرکت ها نباید از نام شرکت هایی که قبلا به ثبت رسیده است استفاده شود.

 1. در مرحله بعد، زمانی که کلیه اطلاعات خواسته شده به طور کامل و صحیح وارد سامانه شد، متقاضی باید منتظر بماند تا کارشناس مربوطه اطلاعات را بررسی کرده و مورد ارزیابی قرار دهد. در صورتی که در اطلاعات وارد شده هیچ گونه نقص و ایرادی وجود نداشته باشد، باید تمام مدارک مورد نیاز ثبت شرکت های سهامی خاص، به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.
 2. در این مرحله، متقاضی باید یک نسخه کپی از تمام اوراق چاپی در سامانه تهیه کرده و به امضای تمام اعضای شرکت برساند. سپس مدارک لازم و مربوطه را از طریق اداره پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاییدیه پذیرش، ارسال کند. پس از ارسال، باید شماره مرسوله را دریافت کرده و در سامانه اداره ثبت شرکت ها وارد کند.
 3. در صورتی که در مدارک هیچ گونه نقضی وجود نداشته باشد، کارشناس مربوطه می تواند برای پیش نویس آگهی ثبت شرکت سهامی خاص اقدام کرده و آن را تهیه کند. در این صورت، فرد متقاضی باید دریافت مدارک ثبتی و همچنین امضای ذیل دفاتر، به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کرده و کارت ملی و اصل شناسنامه خود را برای شناسایی به همراه داشته باشد.
 4. پس از اینکه کلیه مراحل تایید شده و شماره ثبت شرکت نیز دریافت شد، فرد متقاضی باید آگهی ثبت شرکت سهامی خاص را در یکی از روزنامه های رسمی یا کثیرالانتشار کشور، به ثبت رسانده و منتشر کند.
 5. تنها در صورتی که آگهی ثبت شرکت سهامی خاص در روزنامه رسمی منتشر شده باشد، شرکت می تواند به صورت قانونی فعالیت خود را آغاز کند.
0/5 ( 0 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *