برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

ثبت شرکت مختلط غیرسهامی

۷ مهر ۱۳۹۸ بدون نظر 430 بازدید

شاید تاکنون به فکر ثبت شرکت مختلط غیر سهامی نیوفتاده و نام آن را نیز کمتر شنیده باشید اما باید بگوییم این نوع شرکت یکی از قدیمی ترین انواع شرکت های موجود در دنیا است که به دلیل شرایط خاصی که دارد، مورد توجه طبقات متوسط اجتماعی بوده است. همان طور که می دانید طبق قوانین تجارت، شرکت های مختلط سهامی به دو دسته تقسیم می شوند:

 • شرکت های مختلط سهامی
 • شرکت های مختلط غیر سهامی

در این مقاله، ما به توضیح و تشریح شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای تاسیس و ثبت شرکت مختلط غیر سهامی پرداخته ایم.

تعریف شرکت های مختلط غیر سهامی

طبق ماده ۱۴۱ قانون تجارت که به تعریف شرکت های مختلط غیر سهامی پرداخته است، این دسته از شرکت ها، شرکت هایی هستند که برای امور تجارتی تاسیس شده و بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود، بدون انتشار سهام و تحت نام مخصوصی ثبت و تاسیس می شود.

همانطور که گفته شد، در این نوع شرکت ها دو نوع شریک وجود دارد:

 • شریک یا شرکای ضامن که این افراد مسئولیت کلیه قروض و تعهداتی را دارند، که ممکن است در مراحل بعد علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود.
 • شریک یا شرکای با مسئولیت محدود که این افراد نیز، شرکایی هستند که مسئولیت آنها فقط به میزان سرمایه ای است که به شرکت آورده اند و به عبارتی، مسئولیتشان در برابر قرض ها و تعهدات شرکت دقیقا به میزان مبلغ سهامشان از سرمایه شرکت خواهد بود.

یکی از شرایط اساسی و مهم ثبت این نوع از شرکت ها این مورد است که، در نام آنها باید عبارت شرکت مختلط و همچنین حداقل نام یکی از شرکای ضامن شرکت قید شود.

اگر به موارد بالا دقت کنید و در زمینه شرکت ها کمی اطلاعات داشته باشید، متوجه می شوید که شرکت های مختلط غیر سهامی در واقع ترکیبی از شرکت های تضامنی و شرکت های با مسئولیت محدود است و همچنین، قوانین و مقررات این شرکت ها نیز ترکیبی از قوانین این دو شرکت می باشد. از طرفی، در شرکت های مختلط غیر سهامی، دو نوع شریک وجود دارد. یک عده از شرکای شرکت که مسئولیتشان دقیقا مشابه مسئولیت شرکا در شرکت های تضامنی است. یعنی اگر شرکت مقداری بدهی داشته باشد که از سرمایه اش بیشتر باشد، طلبکاران می توانند به این شرکا مراجعه کرده و طلب خود را از این دسته از شرکا دریافت کنند.

اما دسته یگر شرکای شرکت، شرکایی هستند که هیچ مسئولیتی در مقابل طلبکاران و بدهی های شرکت ندارند. در این مورد، طلبکاران باید برای دریافت طلبشان ابتدا به سرمایه شرکت مراجعه کنند. در صورتی که سرمایه شرکت برای پرداخت بدهی کافی نباشد، طلبکاران باید به شرکای با مسئولیت تضامنی مراجعه کنند و شرکای با مسئولیت محدود هیچ مسئولیتی در این قبال، ندارند.

شرایط و قوانین ثبت شرکت مختلط غیر سهامی

در این نوع شرکت ها نیز مانند سایر شرکت ها، قوانین و مقررانی برای ثبت و اداره شرکت وجود دارد. در ادامه به شرایط ثبت شرکت مختلط غیر سهامی، در موارد مختلف، اشاره شده است.

 • تعیین نام هنگام ثبت شرکت مختلط غیر سهامی

هنگام ثبت شرکت غیر سهامی، باید عبارت شرکت مختلط در نام آن ذکر شود. همچنین، ذکر نام حداقل یکی از شرکای ضامن در نام شرکت، ضروری است.

مطلب مرتبط:  اخذ ایزو (ISO)

ذکر عبارت شرکت مختلط  در نام شرکت، صرفا برای معرفی نوع آن در مقابل اشخاص ثالث و مراجعه کنندگان است و همچنین، این شرکت ها را از شرکت های تضامنی متمایز می سازد.

ذکر نام یک یا چند نفر از شرکای ضامن نیز، صرفا به منظور معرفی این افراد و افزایش اعتبار شرکت می باشد. همچنین، نام هیچکدام از شرکای با مسئولیت محدود نمی تواند در نام شرکت ذکر شود، زیرا طبق موردی که گفته شد، ممکن است در صورتی که نام این افراد در نام شرکت قید شود، اشخاص ثالث و مراجعه کننده، این افراد را به عنوان ضامن شرکت تلقی کرده و به اعتبار او با شرکت معامله انجام دهند.

در صورتی که، مسئولیت این شرکا دقیقا به میزان سرمایه و سهامشان در شرکت است. در نتیجه، طبق ماده ۱۴۳ قانون تجارت، اگر نام یکی از شرکای با مسئولیت محدود در نام شرکت ذکر شود، این فرد در برابر طلبکاران شرکت، شریک ضامن محسوب می شود.

 • اداره شرکت های مختلط غیر سهامی

مدیریت این شرکت ها، به علت مسئولیت بالایی که شریک ضامن در برابر شرکت دارد، بر عهده این شریک است. در صورتی که شرکای ضامن متعدد باشند، مدیریت شرکت بسته به قرارداد و توافق بین آنها خواهد بود. می توانند به صورت جمعی مدیریت شرکت را بپذیرند یا یکی از این شرکا با توافق تمام آنها، به عنوان مدیر شرکت انتخاب شود. زیرا به صورت حقی و قانونی این افراد هستند که احساس مسئولیت و تعهد بیشتری نسبت به شرکت داشته و جوانب احتیاط را در قرارداد ها و معاملات شرکت، بیشتر رعایت می کنند، چون در صورتی که سهل انگاری کنند، ضرر و زیان ناشی از این موارد، به عهده شرکای ضامن است.

طبق قانون، شرکای با مسئولیت محدود، نمی توانند به عنوان مدیر شرکت انتخاب شوند و در نتیجه، اداره امور شرکت بر عهده این شرکا نخواهد بود. اما در صورتی که تمام شرکای ضامن موافقت کنند، شریک با مسئولیت محدود می تواند به عنوان مدیر شرکت انتخاب شود. همچنین، شرکای با مسئولیت محدود می توانند با داشتن وکالت از مدیر شرکت و در صورتی که در اساسنامه شرکت ذکر شده باشد، وظیفه مدیریت شرکت را برعهده بگیرند.

 • نظارت شرکا پس از ثبت شرکت مختلط غیر سهامی

همانطور که گفته شد، شرکای با مسئولیت محدود در این شرکت ها، حق اداره کردن و یا مدیریت شرکت را ندارند. مدیریت شرکت های مختلط غیر سهامی با شرکای ضامن است. اما طبق ماده ۱۴۷ قانون تجارت، هر یک از شرکای با مسئولیت محدود می توانند در امور شرکت نظارت داشته باشند و همچنین می توانند از روی دفاتر و اسناد شرکت برای اطلاع از وضعیت مالی شرکت، صورت نوشته ای را به صورت خلاصه تنظیم کنند . بنابراین طبق قانون هر قراردادی که بین شرکا بر خلاف این ماده ترتیب اثر داده شود از درجه اعتبار ساقط است.

در نتیجه، اگر طبق قانون مدیریت و اختیار کامل اداره شرکت از ابتدای ثبت شرکت مختلط غیر سهامی به دست شرکای ضامن است، در برابر شرکای با مسئولیت محدود می توانند به میزان نامحدود در امور شرکت نظارت داشته و این اختیار آنها قابل سلب نمی باشد حتی اگر شرکای شرکت به این امر رضایت نداشته باشند.

 • روابط شرکا پس از ثبت شرکت مختلط غیر سهامی
مطلب مرتبط:  کارهایی که قبل از ثبت شرکت باید انجام داد

همانطور که تاکنون هم گفته شد، در شرکت های مختلط سهامی دو نوع شریک وجود دارد:

 1. شرکای ضامن
 2. شرکای با مسئولیت محدود

شریک ضامن، مسئولیت کلیه قروضی از شرکت را برعهده دارد که ممکن است در مراحل بعد علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود و شریک با مسئولیت محدود، فردی است که مسئولیت او در برابر شرکت فقط به میزان سرمایه ای است که این سرمایه را در شرکت گذاشته و یا تعهد کرده است.

در نتیجه، شرکای با مسئولیت محدود پس از ثبت شرکت مختلط غیر سهامی و پرداخت سهم الشرکه، دیگر به هیچ وجه در شرکت مسئولیتی ندارند. حتی این افراد می توانند قسمتی از سرمایه خود را به صورت نقدی تادیه کرده و بقیه را تعهد کنند. در صورتی که شرکای ضامن باید کلیه سهم الشرکه خود را اعم از سرمایه های نقدی و غیر نقدی به شرکت بپردازند و همچنین مسئول کلیه قروضی هستند که ممکن است بعدها علاوه بر سرمایه اصلی شرکت، پیدا شود.

از طرفی، شرکای با مسئولیت محدود ممکن است در دو مورد مسئولیت ضمانتی در برابر شرکت داشته باشند:

 1. در صورتی که شریک با مسئولیت محدود معامله ای برای شرکت انجام دهد، مسئولیت این معامله بر عهده خود او خواهد بود. مگر در این مورد که به طور صریح اعلام کند که این معامله را به وکالت از طرف شرکت انجام می دهد. در این صورت، اشخاص ثالث تصور نمی کنند که این فرد مدیر شرکت است و همچنین تصور نمی کنند که این فرد به عنوان شریک ضامن معامله را انجام می دهد.
 2. همچنین در صورتی که شریک با مسئولیت محدود قبل از اینکه شرکت به طور رسمی در اداره ثبت اسناد به ثبت رسیده باشد، معامله ای را انجام دهد، طبق ماده ۱۵۰ قانون تجارت، در مورد تعهداتی که در شرکت های مختلط غیرسهامی ممکن است قبل از ثبت شرکت به انجام رسیده باشد، شریک با مسئولیت محدود در مقابل اشخاص ثالث در حکم شریک ضامن خواهد بود. مگر در موردی که بتواند ثابت کند که اشخاص مزبور از محدود بودن مسئولیت او اطلاع داشته اند.
 • انتقال سهم الشرکه شرکای پس از ثبت شرکت مختلط غیر سهامی

سهم الشرکه شرکا در این دسته از شرکت ها تابع مقررات شرکت های تضامنی است و مانند این شرکت ها، طبق ماده ۱۲۳ قانون تجارت، انتقال سهم الشرکه جز در موردی که تمام شرکای شرکت موافق آن باشند، امکان پذیر نیست.

همچنین، شرکای با مسئولیت محدود نیز بدون رضایت سایر شرکای شرکت نمی توانند سهم الشرکه خود را به افراد دیگری منتقل کنند. طبق ماده ۱۴۸ قانون تجارت، هیچ یک از شرکای با مسئولیت محدود نمی توانند بدون رضایت سایر شرکای شرکت، شخص ثالثی را به واسطه انتقال تمام یا قسمتی از سهام خود، به شرکت وارد کنند.

ثبت شرکت

از طرفی، طبق ماده ۱۴۹ قانون تجارت، اگر یک یا چند نفر از شرکای با مسئولیت محدود، تمام یا قسمتی از سهام خود را در شرکت بدون اجازه سایر شرکا به شخص دیگری واگذار کند، شخص مذبور حق دخالت در اداره شرکت و همچنین حق تفتیش در امور شرکت را نخواهد داشت.

 • طلبکاران شرکت های مختلط غیر سهامی
مطلب مرتبط:  مراحل و مدارک لازم جهت ثبت شرکت تضامنی به صورت کامل

طبق ماده ۱۵۱ قانون تجارت، زمانی می توان به شرکای ضامن برای مطالبه قروض و بدهی های شرکت مراجعه کرد، که شرکت منحل شده باشد. در نتیجه، طلبکاران شرکت تا زمانی که شرکت باقی است، حق ندارند از شرکای ضامن بدهی خود را مطالبه کنند. در این صورت، تا زمانی که سرمایه شرکت باقی است، طلب بستانکاران باید از این سرمایه پرداخته شود و اگر سرمایه دارایی شرکت برای تآدیه قروض آن کافی نباشد، وصول کنند.

شرکای با مسئولیت محدود در مورد طلبکاران، اضافه بر مبلغ سرمایه ای نسبت به آن تعهد داده اند، مسئولیتی ندارند مگر اینکه این دو مورد پیش بیاید:

 1. زمانی که شرکای با مسئولیت محدود هنگام ثبت شرکت مختلط غیر سهامی، تمام سهم الشرکه خود را تادیه نکرده باشند و قسمتی از این سهم الشرکه به شرکت پرداخت نشده باشد. در این صورت، طبق ماده ۱۵۲ قانون تجارت، زمانی که شرکت منحل شود و هر یک از شرکای با مسئولیت محدود هنوز تمام یا قسمتی از سهم الشرکه خود را پرداخت نکرده باشند و یا پس از تادیه مسترد داشته باشند، طلبکاران می توانند معادل آن چیزی را که از سهم الشرکه باقی مانده است، به صورت مستقیم برعلیه شریک با مسئولیت محدود اقامه دعوی نمایند.
 2. همچنین زمانی که از سرمایه برداشت کرده باشند و تقلیل سرمایه را آگهی نکرده باشند، در برابر قروض شرکت پس از منحل شدن آن مسئول خواهند بود. به این صورت که اگر در نتیجه قرار داد با شرکای ضامن یا در اثر برداشت قبلی از سرمایه، هر یک از شرکا از سهم الشرکه خود که در قبلا در شرکت به ثبت رسیده است، بکاهند، این کاهش سرمایه و یا این تقلیل تا زمانی که به ثبت نرسیده و طبق قانون راجع به نشر شرکت ها، منتشر نشده باشد، در مقابل طلبکاران شرکت معتبر نبوده و طلبکاران می توانند برای کلیه تعهداتی که از طرف شرکت قبل از ثبت و انتشار تقلیل سرمایه به عمل آمده است، تادیه هان سرمایه اولیه شریک با مسئولیت محدود را مطالبه کنند.

همچنین، اشخاصی که با شرکت معامله می کنند، گرچه به ضمانت شرکای ضامن واقف هستند و به دلیل همین ضمانت معامله انجام می دهند، اما بیشتر با اطمینان به سرمایه شرکت معامله انجام داده و قرارداد می بندند.

یعنی، شریکی که سرمایه خود را بدون تقلیل آن سرمایه و همچنین انتشار آن، در حقیقت به صورت پنهانی از طلبکاران، برداشت کند و اگر شرکت دچار کسر دارایی و سرمایه شد، به عهده شرکای ضامن حواله کند، در برابر این کسر دارایی مسئول خواهد بود. طبق قانون این عمل را فریب به مردم می داند و همچنین آن را قبول ندارد، حتی اگر شرکای ضامن به این عمل راضی باشند.

همچنین، طلبکاران شرکت اولویتی بر سایر طلبکاران شرکای ضامن شرکت ندارند، حتی اگر برای وصول طلب خود که اضافه بر سرمایه شرکت است، به آنها مراجعه کنند. در نتیجه، بین طلبکاران شرکت و طلبکاران شخصی شرکای ضامن تفاوتی وجود ندارد.

 • انحلال شرکت های مختلط غیر سهامی

قوانین و مقررات انحلال شرکت های مختلط غیر سهامی، دقیقا مانند مقرران انحلال شرکت های تضامنی است. در این صورت، مرگ، محجوریت یا ورشکستگی هر یک از شرکای با مسئولیت محدود موجب انحلال شرکت نمی شود.

 

5/5 ( 1 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *