برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

قوانین ثبت شرکت ها، شرایط و مراحل آن

۲۷ شهریور ۱۳۹۸ بدون نظر 602 بازدید

اگر کمی در زمینه ثبت شرکت ها اطلاعات داشته باشید، قطعا می دانید که گرچه اکثر قوانین ثبت شرکت ها، مشابه یکدیگر است اما در نهایت در بعضی موارد، قوانین ثبت شرکت ها با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارد.

در ادامه، ما قوانین سه مورد از شرکت هایی را که در ایران بیشتر طرفدار دارند و به عبارتی بیشتر از سایر شرکت ها به ثبت می رسند، تشریح کرده ایم.

شرکت های سهامی به دو نوع مختلف تقسیم می شوند:

 1. شرکت های نوع سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص، آن دسته از شرکت هایی هستند، که تمام سرمایه آنها در زمان تاسیس منحصرا توسط افرادی که اقدام به تاسیس این شرکت کرده اند یا به عبارتی موسسین این شرکت ها، تامین می شود.

همانطور که احتمالا می دانید، شرکت سهامی خاص شرکتی است که حداقل ۳ سهامدار داشته باشد چه این سهامداران حقیقی باشند و چه حقوقی. این نوع شرکت ها تعهدات و مسئولیت های بیشتری نسبت به انواع شرکت های دیگر، به خصوص شرکت های مسئولیت محدود، دارند.

شرایط ثبت شرکت در سال جدید

برخی از شرایط و قوانین ثبت شرکت سهامی خاص به این صورت است:

 • در این نوع از شرکت ها، اعضای هیئت مدیره شرکت حتما باید از سهامداران آن باشند.
 • شرکت های سهامی خاص، بیشتر برای حضور در مناقصات و مزایدات و پیمان ها و مانند این موارد، ثبت و تاسیس می شوند. به همین دلیل، دارای بار مسئولیتی بالایی هستند. مثلا بار تعهد به میزان درصد سهام هریک از سهامداران می باشد که این مورد برای افرادی که مناقصه می گذارند و همچنین برای ارگان های دولتی، اهمیت ویژه ای دارد. در نتیجه، شرکت های سهامی خاص از اعتبار بیشتری برای شرکت در مناقصات و مزایدات برخوردار هستند. همچنین بانک های دولتی و خصوصی نیز به این نوع شرکت ها برای اعطای وام ها و تسهیلات و همچنین ضمانت نامه های بانکی، اهمیت و اولویت بیشتری می دهند.
 • طبق شرایط در ابتدای تاسیس شرکت سهامی خاص نیاز به تعیین مقدار مبلغ سرمایه اولیه است. برای ثبت این نوع شرکت ها متقاضی باید حساب بانکی باز کند که در آن حداقل ۳۵ درصد از مبلغ سرمایه اولیه واریز شده و موجود باشد.
 • برای ثبت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت ها و انتخاب نامی مناسب برای شرکت، بهتر است که ابتدا از طریق سامانه همین اداره یا دیگر سامانه های موجود استعلام گرفته شود که آیا نام انتخابی شما قبلا توسط شرکت و افراد دیگری به ثبت رسیده است یا نه. به عبارتی در ثبت شرکت ها و انتخاب نام برای آنها باید دقت شود که از نام های ثبت نشده و غیرتکراری استفاده شود.
 • در هنگام ثبت شرکت، سمت های متفاوت آن از قبیل مدیر عامل، رئیس هیئت مدیره، نائب رئیس هیئت مدیره، بازرس اصلی، نائب بازرس اصلی و همچنین اعضای هیئت ناظران و مانند این سمت ها، باید مشخص شوند.
 • در شرکت های سهامی خاص باید حداقل یک عدد بازرس اصلی و همچنین یک نفر نائب بازرس اصلی مشخص شود و وجود این افراد الزامی است. اما در شرکت های دیگر وجود این افراد اختیاری خواهد بود.
 • یکی دیگر از مهمترین قوانین ثبت شرکت سهامی خاص این است که مدیر عامل نباید در شرکت یا شرکت های دیگر، به طور همزمان مدیر عامل باشد. به عبارتی هر فردی که به عنوان مدیرعامل شرکت های سهامی خاص انتخاب می شود، نمی تواند در شرکت های دیگر سمت مدیرعامل داشته باشد.
 • همچنین افرادی که دارای سمت های دولتی هستند و به عبارتی کارمند دولت محسوب می شوند نمی توانند در شرکت های خصوصی، از جمله شرکت های سهامی خاص، دارای سمت باشند.
 • اما افرادی دارای سمت های دولتی هستند، می توانند سهام دار شرکت های خصوصی، مانند شرکت های سهامی خاص، باشند.
 • برای ثبت شرکت های سهامی خاص که از نوع فنی و مهندسی هستند، حداقل یکی از اعضایی که در شرکت سمت دارند، باید مدرک مهندسی مربوطه را داشته باشند.
 • حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت های سهامی خاص مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۱۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد.
 • ملاک ثبت شرکت ها در اداره ثبت شرکت ها، صدور آگهی است و این آگهی باید به امضای دفاتر ثبت شرکت ها رسیده باشد. همچنین دریافت گواهی روزنامه رسمی برای درج و انتشار در روزنامه رسمی کشور است.
 1. شرکت های سهامی عام
مطلب مرتبط:  ثبت شرکت با مسئولیت محدود از ابتدا تا انتها

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، در برابر شرکت های سهامی خاص، شرکت های سهامی عام قرار دارند.

شرکت های سهامی عام شرکت هایی هستند، که قسمتی از سرمایه این نوع شرکت ها از طریق فروش سهام به عموم مردم تامین می شود. به عبارتی قسمتی از سهام این شرکت ها توسط موسسین آن به عموم مردم واگذار شده و به اصطلاح فروخته می شود.

برخی از شرایط و قوانین ثبت شرکت سهامی عام به این صورت است:

 • در شرکت های سهامی عام، حداقل تعداد شرکا باید ۵ نفر باشد و همچنین حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره آن نیز، باید ۵ نفر باشد. اما محدودیتی برای حداکثر تعداد اعضای این شرکت ها در نظر گرفته نشده است.
 • یکی از قوانین مهم ثبت این نوع شرکت ها این است که، سهم افرادی که این شرکت ها را تاسیس می کنند و به عبارتی سهم موسسین این شرکت ها نباید کمتر از ۲۰ درصد سرمایه کل شرکت باشد.
 • یکی از مهمترین قوانین ثبت شرکت سهامی عام در ابتدای تاسیس این است که ۳۵ درصد از میزان سرمایه موسسین این شرکت ها باید به یک حساب بانکی واریز شده و این حساب بانکی نیز باید تحت عنوان شرکت سهامی عام در شرف تاسیس، نام گذاری شده باشد. به عبارتی این حساب باید منحصرا مربوط به شرکت باشد.

همچنین رسید سپرده بانکی این مبلغ باید با الحاق گواهی بانک و همچنین اظهارنامه به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود. در صورتی که بخشی از این مبلغ به صورت تعهدی باشد، مدارک مربوط به این مورد نیز باید توسط بانک گواهی شده و اسناد مالکیت مربوط به این تعهد نیز به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود.

 • مجمع عمومی موسسان این نوع شرکت ها باید پس از رسیدگی به پذیره نویسی کلیه سهام شرکت، اساسنامه شرکت را تصویب کند. در این صورت، اولین مدیران و بازرسان این نوع شرکت ها تعیین شده که این افراد باید به صورت کتبی مسئولیت خود را قبول کرده و فقط در این صورت، شرکت یک شرکت تشکیل شده محسوب می شود.
 • اساسنامه شرکت سهامی عام نیز باید مانند اساسنامه سایر شرکت ها، به همراه اظهار نامه آن و همچنین طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام، به امضای کلیه موسسین شرکت برسد.
 • حداقل میزان سرمایه برای تاسیس و ثبت شرکت های سهامی عام مبلغ ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۵۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد.
 • همچنین در این نوع شرکت ها نیز، مسئولیت شرکای شرکت به میزان مبلغ سهام هر یک از آنان می باشد.
 1. شرکت های با مسئولیت محدود
مطلب مرتبط:  مراحل و مدارک لازم جهت ثبت شرکت تضامنی به صورت کامل

این نوع شرکت ها از رایج ترین شرکت های به ثبت رسیده در کشور ایران می باشند. اعضا و شرکای بیشتر شرکت هایی که با عنوان مسئولیت محدود تاسیس شده است، دارای رابطه خویشاوندی یا دوستانه بوده اند و به عبارتی، افرادی که در صدد تاسیس این نوع شرکت ها برآمدند، به نوعی با یکدیگر رابطه داشته اند.

شرکت مسئولیت محدود، شرکتی از نوع تجاری است. بنابراین، بر اساس قانون نیز این نوع شرکت ها زمانی ثبت شده و تاسیس می شوند، که برای اهداف تجاری مورد استفاده قرار گرفته باشند یا به عبارتی، موضوع فعالیت شرکت های مسئولیت محدود حتما باید تجاری باشد.

برخی و از شرایط و قوانین ثبت شرکت با مسئولیت محدود به این صورت است:

 • این نوع شرکت، باید حداقل ۲ شریک داشته باشد اما برای حداکثر تعداد شرکای این شرکت، تعدادی مشخص نشده است.
 • در این نوع شرکت، شرکای آن مسئولیت کمتری نسبت به شرکت های دیگر دارند. در نتیجه، از خاصیت های ثبت شرکت با مسئولیت محدود، همانطور که از نام آن پیداست، بار تعهدی و مسئولیتی پایین تر می باشد.
 • همچنین از دیگر قوانین ثبت شرکت با مسئولیت محدود این است که هر یک از شرکای این شرکت به میزان مبلغی که در این شرکت سرمایه گذاری کرده اند، مسئولیت می گیرند یا به عبارتی، مسئولیت و تعهد هر یک شرکای این نوع شرکت ها در برابر ضمانت ها و مسئولیت های شرکت به همان میزان مبلغ سرمایه گذاری آنها می باشد و سرمایه کلی شرکت به هیچ عنوان به قطعات سهام تقسیم نمی شود.
 • این نوع شرکت ها برای همه نوع استفاده تجاری اعم از صادرات و واردات همه نوع جنس مناسب می باشد. همچنین کلیه اجناسی که نیاز به شرکت در مناقصات و همچنین مزایدات دولتی و خصوصی ندارد، در این نوع شرکت ها می تواند به سادگی به فروش برسد.
 • از دیگر قوانین ثبت شرکت با مسئولیت محدود، این مورد است که هیئت مدیره آن می تواند از افرادی غیر از شرکای شرکت تشکیل شده باشد که در نتیجه این نوع شرکت برای سرمایه گذاری کلیه افراد مناسب می باشد. البته در صورتی که نظر کلیه شرکای شرکت به تصویب برسد، یک نفر از افراد می تواند همزمان هم مدیر عامل و هم رئیس هیئت مدیره شرکت مسئولیت محدود باشد.
 • افراد ورشکسته نمی توانند در شرکت های نوع مسئولیت محدود، به عنوان اعضای هیئت مدیره این شرکت فعالیت داشته باشند. همچنین افرادی که دارای سوء پیشینه کیفری یا جنایی هستند و همچنین افرادی که زیر ۱۸ سال سن دارند، نمی توانند جزو اعضای هیئت مدیره همه شرکت ها، از جمله شرکت های با مسئولیت محدود، باشند.
 • همچنین برای ثبت شرکت مسئولیت محدود، نیازی نیست در ابتدا سرمایه ای در حساب بانکی واریز شده باشد یا به عبارتی، در ابتدای تاسیس شرکت مسئولیت محدود نیازی به باز کردن حساب بانکی نمی باشد.
 • همانطور که احتمالا می دانید، شرکت با مسئولیت محدود مانند تمام شرکت های تجاری، دارای شخصیت حقوقی است. بنابراین یک فرد یا یک شخص حقوقی می تواند کلیه حقوق و تکالیفی را که قانون برای این نوع افراد تعیین کرده است را دارا باشد.
 • همچنین تصمیمات مربوط به شرکت با مسئولیت محدود توسط مقام هایی گرفته می شود، که فقط به واسطه قانون یا اساسنامه شرکت حق دخالت و اتخاذ تصمیم را در رابطه با امور مختلف شرکت، دارند.
 • برای ثبت این نوع شرکت ها نیز، حداقل ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۱۰۰٫۰۰۰ تومان سرمایه مورد نیاز است.
 • روند کاری تاسیس و ثبت شرکت های نوع مسئولیت محدود، حداقل ۲۰ روز کاری زمان می برد.
مطلب مرتبط:  مراحل ثبت اینترنتی شرکت ها

در پایان

قوانین ثبت شرکت های سهامی خاص، سهامی عام و مسئولیت محدود را یک به یک برایتان شرح دادیم و از لزوم توجه به آنها هنگام ثبت شرکت گفتیم. اکنون نوبت شما است که برای آن که شرکت خود را به ثبت برسانید، قوانین را به صورت دقیق مطالعه کرده و یک به یک آنها را اجرا کنید.

5/5 ( 1 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *