برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

هزینه ثبت شرکت ها

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ بدون نظر 499 بازدید

یکی از مراحل مهمی که هر فرد در ثبت کسب و کار خود در غالب یک شرکت تجاری باید طی کند، تخمین و بررسی هزینه ثبت شرکت است. افراد برای این کار بهتر است از هزینه های ثبت شرکت به صورت دقیق از مرحله اول تا آخرین مرحله، اطلاع پیدا کنند. همچنین اطلاع از آیین نامه های مربوط به شرکت و دستورالعمل های اداره ثبت شرکت ها نیز الزامی است تا در صورت نیاز هزینه این امور نیز بررسی شود.

به طور کلی، شما برای ثبت شرکت خود باید چند مرحله را طی کنید. قطعا گذر از هر مرحله هزینه های مختلفی را درپی خواهد داشت. در زیر می توانید مراحل ثبت یک شرکت را مطالعه کنید.

 1. در ابتدا باید شرکت خود را در سامانه ثبت کنید. در این مرحله، مشخصات کلیه اعضا یا همان شرکای شرکت در کنار سایر اطلاعات مورد نیاز، وارد شده و سپس شرکت نیز ثبت سامانه می شود.
 2. سپس باید منتظر تایید نام شرکت خود باشید. معمولا پس از ۲۴ ساعت از زمانی که شرکت خود را در سامانه ثبت کردید، یکی از ۵ نام انتخابی شما که بر اساس اولولیت در سامانه وارد شده بود، تایید می شود.
 3. در این مرحله، اوراق آن تنظیم شده و به همراه سایر مدارک مورد نیاز برای ثبت هر شرکت، به اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود.
 4. سپس آگهی باید پیش نویسی شود. بعد از اینکه مدارک شرکت به اداره ارسال شد، بعد از حدود ۵ روز آگهی قابل تحویل خواهد بود.
 5. در نهایت، باید هزینه انتشار در یکی از روزنامه های رسمی و یا کثیرالانتشار پرداخت شود تا انتشار آگهی شرکت در این روزنامه ها به طور رسمی و قانونی آغاز فعالیت آن را به اطلاع عموم برساند. دقت کنید، که فقط در صورتی که آگهی شرکت شما در روزنامه چاپ شود، به صورت قانونی شناخته می شود در غیر این صورت، فعالیت آن غیرمجاز خواهد بود.

تمامی هزینه ها

ما در این مقاله سعی کرده ایم هزینه ثبت شرکت های مختلف را برای شما شرح دهیم. توصیه ما این است که قبل از شروع به ثبت کسب و کار خود در غالب شرکت تجاری کنید، از این هزینه ها به طور دقیق اطلاع پیدا کنید.

شرح هزینه ثبت شرکت های مختلف

همانطور که گفته شد ثبت هر شرکت نیازمند طی کردن یک شری مراحل است و برای هر مرحله باید هزینه های مخصوصی پرداخت شود. به طور کلی، هزینه هایی که برای این کار مورد نیاز می باشد، به این صورت است:

 • هزینه حق الوکاله وکیل دادگستری در صورتی که ثبت و پیگیری امور ثبتی را به وکیل بسپارید.
 • همچنین در صورتی که پیگیری امور ثبتی شرکت خود را به موسسات مختلفی که در این زمینه فعالیت می کنند، بسپارید، هزینه ای نیز توسط این موسسات به عنوان حق الثبت دریافت می شود.
 • هزینه حق الثبت که در زمانی باید این هزینه را پرداخت کنید، که پیش نویس آگهی ثبت را به اداره ثبت شرکت ها تحویل می دهید.
 • هزینه های مربوط به باطل کردن تمبر سرمایه شرکت که باید این هزینه را به اداره مالیات پرداخت کنید.
 • هزینه پست مدارک مربوطه که باید به اداره ثبت پرداخت شود.
 • هزینه انتشار آگهی در یکی از روزنامه های رسمی کشور و یا هزینه انتشار آگهی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشور (هزینه های مربوط به انتشار آگهی در این دو نوع روزنامه متفاوت است و بسته به موارد مختلفی دارد که در ادامه مقاله این موارد را توضیح می دهیم.)
مطلب مرتبط:  کارهایی که قبل از ثبت شرکت باید انجام داد

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که هزینه ثبت شرکت ها بسته به موارد مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلا این موارد در تعیین هزینه های ثبت یک شرکت بسیار تاثیرگزار است:

 • نوع شرکت: اینکه شرکت از چه نوعی باشد می تواند در هزینه های ثبت آن تاثیر بگذارد. گرچه مدارک اکثر شرکت ها مشابه هم است اما در بعضی موارد نیز، مدارک شرکت ها با یکدیگر متفاوت است. همچنین، ثبت بعضی شرکت ها مانند شرکت های سهامی خاص، مراحل پیچیده تری دارد. در نتیجه، نوع شرکت ها که بسته به پیچیدگی مراحل و مدارک مورد نیاز آن دارد، می تواند در هزینه ثبت آن تاثیرگزار باشد.
 • تعداد اعضای هر شرکت، هرچه تعداد اعضای شرکت بیشتر باشد قطعا نیاز به پرداخت هزینه های بیشتری خواهد بود. مثلا در مواردی که اعضای شرکت بیشتر است، مدارکی که در رابطه با اعضای شرکت مورد نیاز است، افزایش می یابد و در نتیجه هزینه ثبت شرکت نیز تغییر می کند. به عبارتی، ثبت شرکت هایی که ۱۵ نفر عضو دارد هزینه بیشتری را می طلبد تا شرکتی که تنها ۵ نفر عضو دارد.
 • حق الوکاله وکیل های دادگستری نیز که امور ثبتی شرکت را پیگیری می کنند، متفاوت است. همچنین در صورتی که موسسات مربوطه، اموری از این دست را پیگیری کنند، هزینه حق الثبت نیز این موسسات نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود و این موارد نیز، در نهایت در مقدار هزینه ثبت شرکت تاثیر می گذارد.

در ادامه به تشریح بیشتر هزینه ثبت شرکت پرداخته ایم:

 1. هزینه حق الوکاله: هزینه ای که شامل تمام مراحل می شود، اعم از وارد کردن اطلاعات در سامانه اداره ثبت، هزینه تعیین نام شرکت، هزینه تنظیم موضوع فعالیت شرکت، هزینه تنظیم اساسنامه و صورت جلسه هیئت موسسین و همچنین هزینه های مربوط به تحویل مدارک به پست و دریافت آگهی ثبت و تاسیس شرکت.
 2. هزینه حق الثبت: پس از اینکه برگه پیش نویس آگهی که تایید نهایی ثبت شرکت است، توسط وکیل دادگستری امضا می شود و در نهایت، پس از انجام این مراحل باید هزینه حق الثبت به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود.
 3. هزینه باطل کردن تمبر سرمایه شرکت: هزینه ای است که مربوط پرداخت مالیات سرمایه شرکت است. به این صورت که، پس از اینکه شرکت ثبت شد و آگهی تاسیس آن دریافت شد، متقاضی باید به سایت اداره ثبت مراجعه کرده و شماره تمبر سرمایه را دریافت کند. سپس به سامانه اداره مالیات کشور مراجعه کرده و با وارد کردن این شماره، مالیات مربوط به سرمایه شرکت خود را پرداخت کند.
 4. هزینه پست مدارک مربوط به شرکت: بعد از اینکه تمام مستندات شرکت به طور کامل تنظیم شد، باید تمام مدارک مربوط به اعضای شرکت و همچنین مدارک مربوط به خود شرکت اعم از گواهی های عدم سوء پیشینه، اساسنامه شرکت، تقاضانامه و از این قبیل موارد، توسط پاکت های مخصوص تاسیس شرکت، به مراکز پستی تعیین شده توسط اداره ثبت تحویل داده شود.
 5. هزینه انتشار آگهی: پس از اینکه مدارک به اداره ثبت تحویل داده شد و همچنین تاییدیه سامانه نیز دریافت شد، متقاضی باید برای دریافت آگهی به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کند. برای ثبت قانونی شرکت ها، باید حتما آگهی ثبت یا تاسیس آنها در یکی از روزنامه های رسمی و یا کثیرالانتشار، منتشر شود. به عبارتی، زمانی فعالیت یک شرکت قانونی و مجاز شناخته می شود، که آگهی ثبت آن در روزنامه به چاپ رسیده باشد.
مطلب مرتبط:  آشنایی با مراحل ثبت شرکت بازرگانی

همانطور که احتمالا می دانید، هزینه انتشار آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار و روزنامه های رسمی با یکدیگر متفاوت است. هر چه موضوع آگهی شرکت طولانی تر باشد، هزینه انتشار آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار بیشتر می شود.

همچنین، هر چقدر موضوع فعالیت شرکت طولانی تر باشد و تعداد اعضای آن نیز بیشتر باشد، تعداد خطوط آگهی بیشتر می شود و متقاضی باید مبلغ بالاتری را برای انتشار آگهی در روزنامه های رسمی پرداخت کند.

افراد باید، آگهی خود را علاوه بر اینکه در روزنامه های رسمی کشور انتشار می دهند، در روزنامه های کثیرالانتشار نیز منتشر کنند. هزینه انتشار آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار بیشتر از روزنامه های رسمی کشور است و متقاضی باید برای درج آگهی در این روزنامه ها هزینه بیشتری را پرداخت کند.

در ادامه مقاله، به هزینه های ثبت دو نوع از شرکت ها که بیشتر از سایر آنها در کشور ایران طرفدار داشته و رایج تر هستند، شرکت های مسئولیت محدود و شرکت های سهامی خاص، اشاره شده است.

 • هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود

این نوع شرکت ها یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین شرکت های ثبت شده در ایران است. معمولا اعضا و شرکای این شرکت ها با یکدیگر رابطه خویشاوندی یا دوستانه دارند. این نوع شرکت ها برای فعالیت های تجاری تاسیس و ثبت می شوند. به عبارتی، موضوع فعالیت تمام شرکت های مسئولیت محدود، تجارت است.

شرکت و هزینه ها

هزینه ثبت شرکت های مسئولیت محدود با سرمایه اولیه ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۱۰۰٫۰۰۰ تومان به این صورت است:

 • قطعا برای ثبت هرگونه شرکتی اعضای آن به خصوص مدیرعامل نباید دارای سوء پیشینه کیفری یا جنایی باشد. در نتیجه برای درخواست گواهی عدم سوء پیشینه باید هزینه پرداخت شود و اصل آن به همراه یک نسخه کپی، به اداره ثبت تحویل داده شود.
 • هزینه ای برای ثبت و تعیین نام شرکت دریافت خواهد شد که این هزینه معادل مبلغ ۵۰٫۰۰۰ تومان است.
 • همچنین هزینه هایی شامل تهیه پاکت پستی، تحویل مدارک به باجه های پستی منتخب و همچنین هزینه پست حدودا مبلغ ۳۰٫۰۰۰ تومان می شود.
 • در صورتی که وکیل دادگستری بخواهد تمام مراحل را انجام داده و این امور را پیگیری کند، حدود مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰ تومان بابت حق الوکاله دریافت می کند.
 • هزینه حق الثبت در اداره ثبت نیز، حدود مبلغ ۲۰٫۰۰۰ تومان می شود.
 • همچنین هزینه انتشار آگهی در یکی از روزنامه های رسمی یا کثیرالانتشار کشور، بسته به نوع فعالیت شرکت، نوع روزنامه و تعداد کلمات آگهی، بین ۱۳۰ هزار تومان تا نهایتا ۵۰۰ هزار تومان متغیر است. در بعضی موارد هزینه انتشار آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار به میلیون هم می رسد. مثلا روزنامه همشهری از روزنامه های کثیرالانتشار معروفی است که هزینه بالایی برای انتشار آگهی، در صفحات مختلف خود، دریافت می کند.
مطلب مرتبط:  ثبت شرکت مختلط غیرسهامی

در نهایت، ثبت شرکت از نوع مسئولیت محدود، کمترین هزینه را نسبت به سایر شرکت ها دارد.

در صورتی که مدارک پرونده کامل باشد و پرونده شرکت رد نشود یا ناقص اعلام نشده باشد، پس از طی ۱۰ روز تا نهایتا ۲۰ روز کاری شرکت به ثبت می رسد و می توان برای تاسیس آن اقدام کرد.

 • هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص، شرکتی است که تمام سرمایه اش توسط موسسینش، پرداخت می شود و به عبارتی سرمایه این شرکت ها منحصرا متعلق به موسسینش بوده و توسط آنها تامین می شود.

این نوع شرکت ها، باید حداقل سه سهامدار داشته باشند و همچنین تعهدات و مسئولیت های شرکت های سهامی خاص نسبت شرکت های مسئولیت محدود بیشتر است. اما در نهایت، در هر دو شرکت مسئولیت هر سهامدار در تعهدات و قرض های شرکت به نسبت سرمایه آنها تعیین می شود.

همچنین، شرکت سهامی خاص مراحل پیچیده تری نسبت به شرکت های مسئولیت محدود دارد.

هزینه های ثبت شرکت های مسئولیت محدود با سرمایه اولیه ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۱۰۰٫۰۰۰ تومان به این صورت است:

 • هزینه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره و به خصوص مدیرعامل شرکت که این مدرک در نهایت باید همراه یک نسخه کپی به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود.
 • ثبت اولیه و تایید نام نهایی در سامانه ثبت شرکت ها که هزینه ای معادل مبلغ ۵۰٫۰۰۰ تومان دارد.
 • هزینه مربوط به تهیه پاکت پستی مربوط به همین مدارک و هزینه تحویل مدارک به باجه های پستی منتخب و همچنین هزینه پست که تمام این موارد حدود مبلغ ۳۰٫۰۰۰ تومان را در پی دارد.
 • هزینه حق الوکاله وکیل دادگستری برای پیگیری امور ثبتی شرکت که حدود مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰ تومان است.
 • هزینه ثبت شرکت در اداره ثبت که حدود مبلغ ۲۰٫۰۰۰ تومان است.
 • همچنین هزینه ثبت شرکت در بخش انتشار آگهی در یکی از روزنامه های رسمی یا کثیرالانتشار کشور که بسته به نوع فعالیت شرکت، تعداد کلمات متن و همچنین روزنامه انتخابی، می تواند از ۱۰۰ هزار تومان تا نهایتا ۴۰۰ هزار تومان متغیر باشد. مثلا روزنامه هایی مانند روزنامه همشهری که شهرت بیشتری داشته و کثیرالانتشار نیز هستند، هزینه انتشار بیشتری دریافت می کنند.

در نهایت، در صورتی که مدارک پرونده کامل باشد و پرونده شرکت رد نشود یا ناقص اعلام نشده باشد، پس از طی ۱۰ روز تا نهایتا ۲۰ روز کاری شرکت به ثبت می رسد و می توان برای تاسیس آن اقدام کرد.

0/5 ( 0 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *