برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

پلمپ دفاتر مالیاتی

۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۴ شهریور ۱۳۹۸ 2 نظر 1083 بازدید

پلمپ دفاتر چیست ؟

تمامی اشخاصی که به کار تجارت مشغول می باشند و همینطور تمامی مجموعه هایی که ثبت شرکت کرده اند بر اساس ماده ۶ قانون تجارت مکلف هستند که دفاتر پلمپ داشته باشند.

این دفاتر شامل دفتر روزنامه و دفتر کل بوده که شخص یا شرکت کلیه درآمدها و هزینه های خود را در آن ثبت می کند تا بتواند در پایان سال مالی به اداره دارایی ارائه دهد.

دفتر روزنامه دفتری است که شخص یا شرکت می بایست تمامی هزینه ها ، درآمدها ، معاملات ( اعم از خرید و فروش و … ) ، صادرات ، واردات ، مطالبات ، بدهی ها ، صدور چک و سفته  و یا پشت نویسی آنها و حتی برداشتهای شخصی خود از صندوق را به طور روزانه در آن ثبت کند.

دفتر کل دفتری است که شخص یا شرکت باید حداقل هفته ای یک بار ریز معاملات خود را بر اساس دفتر روزنامه در آن به صورت خلاصه وارد کند.

هم دفتر روزنامه و هم دفتر کل باید در اداره ثبت شرکتها برگ شماری شده و پلمپ شوند تا اعتبار قانونی داشته باشند. بنابراین اشخاص یا شرکت ها نمی توانند بدون تقاضا از اداره ثبت شرکتها ، شخصاً برای خود دفتری را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهند، زیرا دفتری که توسط اداره ثبت شرکتها پلمپ نشده باشد هیچگونه اعتباری برای اداره مالیات نداشته و ندارد.

سوال : در صورتی که شرکت یا شخص فعالیتی نداشته باشند آیا باز هم به پلمپ دفاتر نیاز دارند ؟

در پاسخ باید گفت بله ، تمامی اشخاص و شرکتها حتی اگر هیچگونه فعالیتی هم نداشته باشند ، به این دفاتر نیازمند هستند و بر اساس قانون مکلفند هر ساله که اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم اداره مالیات می کنند، دفاتر سال گذشته خود را به اداره دارایی تحویل دهند و چنانچه فعالیتی در سال گذشته نداشته باشند باید دفاتر خود را به صورت سفید و خالی به اداره مالیات تسلیم نمایند.

مطلب مرتبط:  اخذ کارت بازرگانی

اخذ دفتر پلمپ تجاری

سوال : اگر شخص یا شرکتی دفاتر پلمپ نداشته باشد چه اتفاقی می افتد ؟

در پاسخ باید گفت ، هم مالیات سال گذشته ایشان را بر اساس علی الراس محاسبه می کند و هم ۲۰ درصد از مالیات تعیین شده را به عنوان جریمه نداشتن دفاتر قانونی به مالیات اضافه کرده و از شما اخذ می کند. از سویی دیگر تا زمانی که دفاتر پلمپ نداشته باشید امکان دریافت کارت بازرگانی را نیز ندارید ، زیرا یکی از مدارک مورد نیاز برای گرفتن کارت بازرگانی داشتن دفاتر پلمپ مالیاتی است.

اکنون که مشخص شد دفاتر پلمپ چیست و ضرورت آن را متوجه شدید ، توضیح خواهیم داد که چگونه و چه زمانی برای اخذ دفاتر پلمپ قانونی اقدام نماییم.

چه موقع می توان برای گرفتن دفاتر پلمپ اقدام کرد:

به صورت اصولی و درست شما باید برای سال مالی آینده خود تا ۱۵ اسفند ماه سال جاری یعنی قبل از اتمام سال مالی ، دفاتر سال آینده خود را دریافت نمایید ، در اینصورت در خصوص دفاتر قانونی خود با مشکلی مواجه نخواهید شد. بنابراین دفاتر هرسال باید تا ۱۵ اسفندماه سال قبل دریافت گردند.
البته این نکته نیز حائز اهمیت است که شما همیشه و در هر زمانی می توانید برای سال جاری خود تقاضای دفاتر نموده ولی باید تمامی هزینه ها و درآمدهای سال جاری خود را از بعد از تاریخ داشتن دفتر ثبت کنید و نمی توانید برای روزها و ماههای سال جاری که دفتر نداشته اید مطلبی در آن بنویسید.
اگر چه که برای آن مدت از سال که دفتر نداشته اید ممکن است در اداره مالیات جریمه بشوید اما گاهی برای داشتن کارت بازرگانی، شخص یا شرکتی که فاقد دفتر بوده نیازمند اخذ دفاتر پلمپ در میانه سال می شود.

مطلب مرتبط:  ثبت طرح صنعتی

چه مدارکی مورد نیاز هست :

مدارک مورد نیاز برای پلمپ دفاتر عبارتند از :

۱- کپی شناسنامه تمامی اعضای شرکت

۲- کپی کارت ملی تمامی اعضای شرکت

۳- روزنامه رسمی تاسیس شرکت

۴- روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت

۵- امضای مدیر عامل به همراه مهر شرکت ذیل اظهارنامه تقاضای پلمپ دفاتر قانونی

چگونه برای پلمپ دفاتر اقدام کنیم :

پلمپ دفاتر کاریزما

شما میتوانید با مراجعه به سایت  اداره ثبت شرکتها شخصاً نسبت به تکمیل تقاضا نامه پلمپ دفاتر قانونی اقدام نموده و یا با تماس با ثبت کاریزما این کار را به وکلای مجموعه ما سپرده تا پلمپ دفاتر قانونی شما را در سریعترین زمان ممکن انجام دهند.

5/5 ( 1 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

2 پاسخ به “پلمپ دفاتر مالیاتی”

  1. محمد گفت:

    من یک شرکت دارم که در اسفند ۹۷ تاسیسش کردم و هنوز پلمپ دفتر رو انجام ندادم ، الان میتونم این کار رو بکنم؟

    • ثبت کاریزما گفت:

      بله شما می توانید هم اکنون نیز برای دریافت دفاتر پلمپ خود اقدام کنید ، اما فقط در این دفتر می توانید معاملات و درآمدها و هزینه های شرکتتان را از تاریخی که دفاتر را دریافت کرده اید تا آخر سال مالی یعنی اسفند ۱۳۹۸ وارد کنید و نمی توانید برای فروردین ۱۳۹۸ تا روز دریافت دفاتر ، معامله یا درآمد و هزینه ای ثبت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *