برای تماس کلیک کنید 021-45516
مشاوره رایگان

کارهایی که قبل از ثبت شرکت باید انجام داد

۱۶ شهریور ۱۳۹۸ بدون نظر 394 بازدید

قبل از ثبت شرکت باید یکسری موارد را آماده کنید تا بتوانید سریعتر کارهای ثبت شرکت خود را انجام دهید. مواردی که باید در خصوص آن فکر کرده و قبل از ثبت شرکت تعیین کنید عبارتند از :

  • تعیین نام شرکت
  • تعیین موضوع شرکت
  • تعیین نوع شرکت
  • مشخص کردن سرمایه اولیه شرکت
  • تعیین اسامی سهامداران و میزان سهام هر یک
  • اعلام نشانی شرکت
  • تهیه اساسنامه
  • عیین هیئت مدیره شرکت ومدیرعامل
  • چگونگی ثبت شرکت

 

تعیین نام شرکت

تعیین نام مناسب برای شرکت می تواند نقش مهم و موثری در موفقیت شرکت داشته باشد.

قبل از انتخاب نام شرکت باید خوب دقت کنید که موضوع فعالیت شرکتتان چیست و در آینده چه روندی را شرکت شما طی خواهد کرد؟ بهتر است که نام شرکت با فعالیتی که می خواهید انجام دهید بی ارتباط نباشد، یا به اصطلاح نام با مسمی برای شرکتتان انتخاب کنید.

سعی کنید نامی که برای شرکت انتخاب می کنید حتی المقدور خوش آهنگ و خوش تلفظ باشد. قطعاً نامهای زیبا ، خوش آهنگ و خوش تلفظ هم راحت تر بیان می شود و هم بیشتر در ذهن افراد باقی می ماند.

اگر قصد دارید که با شرکت فعالیتهای صادراتی داشته باشید ، باید به این نکته توجه کنید که نام انتخاب شده برای شرکتتان، در آن کشوری که محصول شما صادر خواهد شد ، زیبا بوده و به راحتی قابل بیان باشد .

همچنین توجه کنید که نام شرکت شما در آن کشور معنای ناپسندی نداشته باشد. در واقع همه مشتریان و مخاطبان شرکت در آینده با این نام سرو کار خواهند داشت و اتنخاب یک نام خوب کمک بزرگی در پیشبرد اهداف شرکت است .

از آنجا که نام انتخابی ، در آینده شرکت خیلی اهمیت دارد ، تلاش برای ثبت یک نام خوب و مناسب بسیار ضروری است.

قبل از ثبت شرکت ، ابتدا باید نام شرکت در اداره ثبت شرکتها تایید گردد. از آنجا که نام مورد نظر شما نباید با نام شرکتهای ثبت شده مشابهت داشته باشد ، بهتر است برای انتخاب نام ، از ترکیب سه یا چهار کلمه استفاده کنید تا نامهای پیشنهادی شما توسط اداره ثبت شرکتها رد نگردد.

ترکیب سه یا چهار کلمه که هم با موضوع شرکت بی ارتباط نباشد و هم نام انتخابی بی معنا نشود قطعاً کار دشواری است. برای ساده تر شدن این مشکل و انتخاب نامی مناسب تر ، به شما پیشنهاد می کنیم از مشورت و راهنمایی کارشناسان ثبت کاریزما استفاده کنید.

تعیین موضوع شرکت

موضوع شرکت ، زمینه ی فعالیت های شرکت را توضیح می دهد و نشانگر این است که شرکت شما در چه حوزه ای فعالیت خواهد نمود.

برای انتخاب موضوع شرکت لازم است به فعالیت های فعلی و روند آن در آینده توجه کنید و تمامی آن موضوعات را درج کنید.

اگر چه که هر زمان که خواستید می توانید موضوعات شرکت را تغییر داده ، کم کرده و یا اضافه نمایید ، اما بهتر است از همان ابتدا موضوعات مورد نظر خود را به صورت دقیق مشخص کرده تا در آینده نیازمند تغییرات اساسنامه خود نشوید.

حتی اگر در حال حاضر قرار نیست کاری را با شرکت انجام دهید ولی در آینده می خواهید در آن زمینه فعالیت کنید ، بهتر است آن موضوع را از ابتدا در اساسنامه شرکت خود درج نمایید.

مطلب مرتبط:  هزینه ثبت شرکت ها

نکته ای که در تعیین موضوع شرکت باید به آن توجه کنید این است که بعضی موضوعات نیازمند داشتن مجوز از سازمانها و ارگانهای مربوطه می باشند که بدون داشتن مجوز نمی توانید آن موضوع را در اساسنامه خود بگنجانید.

مثلاً اگر موضوع فعالیت شرکت خود را خرید و فروش ارزهای خارجی ذکر کنید باید مجوز تاسیس صرافی از بانک مرکزی داشته باشید ، یا فعالیتهای دارویی که نیازمند مجوز از وزارت بهداشت است.

در هر صورت بهتر است موضوع فعالیت مورد نظر خود را با کارشناسان ثبت شرکت در میان بگذارید تا در خصوص اینکه آیا نیازمند مجوز می باشد یا خیر ،  شما را راهنمایی کنند. همچنین چنانچه موضوع مورد نظر شما به مجوز نیاز داشته باشد ، می توانید نحوه گرفتن مجوز مربوطه را از ایشان بپرسید.

تعیین موضوع شرکت

تعیین نوع شرکت

در ایران بیشتر شرکت های ثبت شده از نوع شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص است.

اینکه شما چه نوع شرکتی را می خواهید به ثبت برسانید ، باید در ابتدای کار مشخص کنید.

شاید در ذهن شما این سوال ایجاد شود که چند نوع شرکت وجود دارد و این شرکتها چه تفاوتهایی با هم دارند ؟

در پاسخ باید گفت که انواع شرکتها و تفاوتهای آنها با یکدیگر، بیشتر به لحاظ تفاوت در تعداد سهامداران ، تفاوت در سرمایه شرکت ، تفاوت در مسئولیت سهامداران و شرکاء در قبال بدهی های شرکت و همچنین تفاوت در نحوه تصمیم گیری در آن شرکتهاست .

لذا توصیه می کنیم برای اینکه درک بهتری از انواع شرکتها در ایران و تفاوت آنها با یکدیگر داشته باشید این مطلب را حتماً مطالعه کنید.

 

 مشخص کردن سرمایه اولیه شرکت

قبل از ثبت شرکت باید بدانید چه میزان سرمایه ای را میخواهید به عنوان سرمایه اولیه شرکت به ثبت برسانید. سرمایه شرکت از این جهت دارای اهمیت زیادی است که ارتباط مستقیمی با اعتبار شرکت دارد.

درست است که در برخی شرکتها ، مانند شرکت با مسئولیت محدود ، قانونگذار هیچگونه حداقلی برای سرمایه درنظر نگرفته و در برخی دیگر، حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت بسیار ناچیز است ، مانند شرکت سهامی خاص که با یکصد هزار تومان سرمایه اولیه قابل ثبت می باشد، اما از آنجا که در زمان انعقاد قرارداد برای شرکت یا اخذ وام از بانک حتماً مدارک شرکت شما را جهت بررسی مطالبه می نمایند، مشاهده مبلغ یکصد هزار تومان به عنوان سرمایه ثبت شده شرکت شما می تواند اعتبار شرکت را مخدوش کند.

بنابراین به باور ما ، سرمایه واقعی که می خواهید در شرکت به کار ببندید را به عنوان سرمایه شرکت ثبت کنید.

ممکن است که برای عده ای این سوال پیش بیاید که اگر سرمایه اولیه شرکت را به صورت واقعی و بیشتر از یکصد هزار تومان ثبت کنند آیا با مالیات بیشتری مواجه نخواهند شد؟

در پاسخ باید گفت که سرمایه شرکت به هر میزانی که باشد هیچ تاثیری بر مالیات شرکت ندارد. در واقع شما مالیات بر درآمد شرکت را باید پرداخت کنید نه مالیات بر سرمایه شرکت را ! بنابراین فارغ از اینکه سرمایه شرکت شما یکصد هزار تومان بوده یا ده میلیارد تومان ، شما صرفاً برای درآمد خود مالیات خواهید داد بدون درنظر گرفتن میزان سرمایه ای که دارید.

مطلب مرتبط:  ثبت شرکت سهامی عام

 

متاسفانه سرمایه اکثر شرکت های ثبت شده درایران ، یک میلیون ریال ( صد هزار تومان ) است  که این مبلغ کم موجب می شود که شرکت های صوری بسیاری ثبت شوند و سوء استفاده زیادی تحت نام شرکت انجام شود که یکی از مشکلات محیط کسب و کار و برخی دستگاه های دولتی کشور ماست .

نکته ای دیگری که در خصوص سرمایه اولیه شرکت باید بدانید این است که درمورد شرکت های با مسئولیت محدود ، اقرار مدیر عامل به دریافت سرمایه کفایت می کند ولی در مورد شرکت های سهامی خاص باید  حداقل ۳۵ در صد سرمایه اولیه شرکت به  حساب شرکت در بانک پرداخت شود و پس از اتمام عملیات ثبت شرکت ، قابل برداشت خواهد بود.

 

تعیین اسامی سهامداران و میزان سهام هر یک

قبل از ثبت شرکت باید بدانید که چند نفر سهامداران شرکت خواهند بود و میزان سهم هر شخص چقدر است .

میزان سهام هر فرد در شرکت دارای اهمیت زیادی است، زیرا  صاحبان ۵۱ درصد سهام حق دارند هیئت مدیره شرکت را انتخاب یا عزل کنند. بنابراین باید نحوه تقسیم سهام به گونه ای باشد که در آینده در خصوص تصمیم گیریهای شرکت با مشکلی مواجه نشوید.

بعضی افراد از روی دوستی یا آشنایی و به صورت صوری، سهامی را برای فردی درنظر می گیرند که آن فرد به میزان سهامش در شرکت سرمایه گذاری نکرده است. به یاد داشته باشید که در آینده ، شرکت شما به هر میزان سرمایه و دارایی که برسد ، آن فردی را که به صورت صوری سهامدار کرده اید ، مالک سرمایه و اموال شرکت به میزان سهام خود خواهد بود و این امر می تواند شما را دچار خسارت بسیاری نماید.

همچنین اگر سهامداران با یکدیگر هم نظر نبوده و دارای اختلاف باشند ، می توانند در خصوص تمام تصمیم گیری های شرکت با مشکل مواجه شده و شرکت را در مسیر ضرر و زیان و شکست بیاندازند.

بنابراین بهتر است در همین ابتدای کار نسبت به انتخاب سهامداران و شرکای خود دقت بیشتری داشته باشید.

تعیین اسامی سهامداران

اعلام نشانی شرکت

در زمان ثبت شرکت ، باید حتماً آدرسی را به عنوان نشانی شرکت به اداره ثبت شرکتها اعلام نمایید. این نشانی از آن جهت اهمیت دارد که اقامتگاه قانونی شرکت شما محسوب شده و تمام اوراق اداری یا اوراق قضایی ( ابلاغیه های دادگاه ) که مربوط به شرکت شما می باشد به این آدرس ارسال خواهد شد.

در زمان اعلام نشانی شرکت ، کد پستی و تلفن ثابت آن محل را نیز از شما می خواهند.

اگرچه در زمان ثبت شرکت مهم نیست که نشانی اعلام شده ، دارای کاربری مسکونی باشد یا دارای کاربری اداری و تجاری ؛ اما در زمانی که قصد دارید برای شرکت خود کد اقتصادی دریافت کنید ، باید سند مالکیت یا اجاره نامه شرکت ، جهت کاربری اداری بوده و در بازدیدی که مامور اداره مالیات از ملک شرکت به عمل می آورد باید با فضای اداری مواجه شود نه فضای مسکونی.

مطلب مرتبط:  استعلام رایگان نام شرکت های ثبت شده

نکته قابل توجه دیگر اینکه اگر ملکی که به عنوان محل شرکت درنظر گرفته اید متعلق به یکی از سهامداران باشد ، در زمان ثبت شرکت می توانید صرفاً نشانی را به عنوان اقامتگاه قانونی شرکت اعلام کنید ، اما برای گرفتن کد اقتصادی باید آن سهامدار ، ملک مورد نظر را به شرکت اجاره داده و کپی اجاره نامه را نیز به اداره مالیات تحویل دهید.

 

تهیه اساسنامه

پس از آنکه اطلاعات فوق را تهیه کردید باید آن ها در اساسنامه شرکت نوشته و بر مبنای آن اساسنامه شرکت را تنظیم کنید..

اساسنامه در واقع اصلی ترین قانون شرکت است و تمام موارد فوق از جمله نام شرکت، موضوع شرکت، سرمایه شرکت، نشانی شرکت ، نحوه حل اختلاف بین سهامداران و غیره در اساسنامه شرکت ذکر می شود.

مهمترین نکات اساسنامه همین مواردی است که ذکر شد و برای تنظیم سایر بندهای اساسنامه می توانید از اساسنامه پیشنهادی اداره ثبت شرکت ها استفاده کنید.

 

تعیین هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت

پس از تعیین سهامداران و میزان سهم هریک از آنها ، لازم است اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت نیز انتخاب شوند.

درنظر داشته باشید که اعضای هیأت مدیره حتماً باید سهامدار شرکت باشند اما مدیرعامل را می توانید از بین سهامداران انتخاب کرده یا فردی را از خارج شرکت به عنوان مدیرعامل انتخاب نمایید.

همچنین اگر مدیرعامل از سهامداران باشد ، می تواند در هیأت مدیره نیز مسئولیتی داشته باشد. مثلاً مدیرعامل می تواند همزمان به عنوان رئیس هیأت مدیره یا نایب رئیس هیأت مدیره یا صرفاً عضو هیأت مدیره نیز باشد.

نکته ای که در زمان تعیین اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت باید رعایت کنید این است که این افراد نباید سابقه کیفری داشته باشند، یعنی باید بتوانند گواهی عدم سوء پیشینه دریافت نمایند.

همچنین مدیرعامل شرکت نباید در حال حاضر مدیرعامل شرکت دیگری بوده یا کارمند دولت باشد.

ذکر این نکته نیز مهم است که در زمان تعیین اعضای هیأت مدیره ، سمت هر عضو را نیز مشخص کنید. یعنی یکی از اعضاء باید رئیس هیأت مدیره باشد ، یکی از اعضاء نایب رئیس هیات مدیره و سایرین نیز به عنوان عضو هیأت مدیره معرفی خواهند شد.

 

چگونگی ثبت شرکت

پس از آنکه اطلاعات فوق را تهیه نمودید، آمادگی برای ثبت شرکت وجود دارد.

در این گام اگر اطلاعاتتان از چگونگی تنظیم صورتجلسات و نحوه ثبت شرکت کامل و دقیق باشد می توانید شخصاً و با مراجعه به وبسایت اداره ثبت شرکتها ، فرمها و صورتجلسه های مربوطه را تنظیم کرده و نسبت به ثبت شرکت خود اقدام نمایید. اما چنانچه اطلاعات کامل و دقیقی نسبت به این موضوع ندارید ، به دلیل نکات بسیار ریز و مهمی که وجود دارد ، پیشنهاد می کنیم حتماً با کارشناسان امور ثبت شرکت مشاوره نموده و عملیات ثبت شرکت خود را به ایشان بسپارید.

کارشناسان خبره و با تجربه ثبت کاریزما می توانند شما را در تمام مراحل ثبت شرکت همراهی کرده تا در کمترین زمان ، و به صورت کاملاً دقیق و حرفه ای شرکت خود را ثبت کنید.

5/5 ( 2 نظر )
برای صحبت با کارشناسان ما، تماس بگیرید
نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *